Příběhy slavných: František Kovářík

28. září 2015

„Ti vypadají!“ zní asi nejznámější filmová věta nestora československé kinematografie. Hrál už v němých filmech, ale taky třeba v USA. A podobně jako jeho filmový „dědoušek“ dožil se i tento velký herec malých rolí téměř sta let.

Narodil se 1. října 1886 v Plzni a zemřel v den svých 98. narozenin roku 1984. Jeho první filmová role v němém snímku Pan profesor, nepřítel žen se nedochovala. Pamatovat si ho patrně budete spíš z filmů Na samotě u lesa nebo jako latináře ve filmu Marečku, podejte mi pero.

V 17 hrál v USA

František Kovářík s herectvím začal už v ochotnickém divadle v Plzni. Rodičům se to ale moc nelíbilo. Když se v 17 letech rozhodl vydat do Ameriky, byli naopak rádi. Měl se tam učit řemeslu obchodního příručího. Ale on i tam hrál divadlo pro krajany.

Se Skupovými loutkami objížděl ČR

Nakonec tam vydržel pět let. Po návratu v roce 1908 hrál v několika venkovských divadelních společnostech, pak ve Švandově a nakonec Městském divadle v Plzni. Po 1. světové válce, kdy mu jeho kolega a přítel Josef Skupa půjčil některé loutky, s nimi sám objížděl republiku.

O 100letém životě napsal knihu

Chodil od města k vesnici, povídal si s lidmi. Hrál divadlo pro děti. V letech 1920–1959 pak byl členem souboru Divadla na Vinohradech (s válečnou přestávkou). Inspirován úspěchem rozhlasových vyprávění napsal i knihu pamětí Kudy všudy za divadlem.

Slyší ticho, vidí tmu

„František Kovařík chodí svými cestami a rozmlouvá. Sbírá slova a váže z nich myšlenky. Spřádá je v moudra, a to aniž by jimi omotával kořist. Nezná násilí, ctí prostotu, slyší ticho, vidí tmu,“ řekl o něm kdysi herecký kolega Ilja Prachař.

Účinkuje: Jaroslav Kuneš
Autor: Josef Veselý
Režie: Petr Dufek
Natočeno v roce 2011 brněnským studiem Českého rozhlasu

Poslouchejte od pondělí 28. září do pátku 2. října. Jednotlivé díly najdete po jejich odvysílání zde. Ostatní Příběhy slavných najdete v iRadiu.

autoři: lup , ČRo Dvojka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...