Příběhy odpouštění z pohledu pachatelů. První díl dokumentární minisérie Řekni to nahlas
Je možné dojít odpuštění a smíření? Dokumentaristka Veronika Korčáková se ve spolupráci s probačními úředníky vydala po stopách několika trestných činů.
V době, kdy se dokumenty začínaly natáčet, byl Pavel čerstvě propuštěný z vězení a rozhodl se odčinit všechny své přečiny. Vydal se za svou bývalou přítelkyní, aby ji poprosil o odpuštění za to, že ji okrádal kvůli své závislosti na hracích automatech.
Probační a mediační služba u nás
Dlouhodobě usiluje o zprostředkování řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Mezi její cíle patří integrace pachatele zpět do společnosti. Zároveň se zabývá zajišťováním výkonu alternativních trestů, prevencí kriminality, ochranou komunity a má také programy pro oběti trestné činnosti. Vychází ze součinnosti dvou profesí – sociální práce a trestního práva.
Pro „svou“ probační úřednici Štěpánku Radikovskou z Probační a mediační služby Mladá Boleslav (na snímku výše) byl nadějným případem, který se snaží vše poctivě dát do pořádku. V dokumentu jsou zachyceny jeho další kroky asi v půlročním časovém horizontu. I když někdy bylo složité udržet s Pavlem kontakt, ve výsledku jeho příběh nedopadá z hlediska nápravy a odpuštění špatně.
I když to vypadá beznadějně
František (na úvodní fotografii se ženou Marcelou) zjistil, že je vážně nemocný, a po 26 letech prožitých v různých českých věznicích převážně za loupežná přepadení a 12letech strávených doma, kdy s trestnou činností přestal, se rozhodl po svých obětech zapátrat, aby se jim mohl omluvit.
I v tom mu je Probační a mediační služba nápomocna. Tentokrát Štěpán Sobotík ze střediska PMS Jablonec nad Nisou. I když pátrání po obětech velmi starých trestných činů vypadá zpočátku beznadějně, i v tomto případě nakonec došlo k překvapivě pozitivnímu vývoji.
Pořad připravila: Veronika Korčáková
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála
Související
-
Příběhy odpouštění z pohledu obětí. Druhý díl dokumentární minisérie Řekni to nahlas
Gabriela byla znásilněna a pak zjistila, že je těhotná. Tento trestný čin už navždycky ovlivnil její život. Je možné z hlubokého zranění úspěšně vykročit jednou provždy?
-
Jak domácí násilí vnímají sami násilníci? Dokument Květinou neuhodíš
Svědectví mužů, kteří nezvládají svou agresivitu. Málo diskutovaný přístup k fenoménu domácího násilí. Dokument poukazuje na nedostatky v českém právním, sociálním systému.
-
Otevřené zpovědi znásilněných žen. O dobrovolné slepotě společnosti
Na jaře 2016 se u mikrofonu sešla malá skupina dospělých žen, které spojuje krutá životní zkušenost. Byly znásilněny. Některé v dospělosti, jiné už jako dívky nebo děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.