Přehřátí zvířete je velmi snadné! Neumí se totiž vůbec potit
Venku je sice ještě chladno, jaro tady máme teprve pár dní, ale pokud necháváte občas zvíře samo v autě, je čas zbystřit. Velmi snadno totiž může dojít k jeho přehřátí.
A skončit může i smrtí. Veterinář Martin Daníček z nemocnice AA-Vet důrazně varuje, aby lidé nenechávali pejsky samy hlavně v autě. „Málokdo totiž dokáže odhadnout sílu sluníčka. Za pouhých 10 minut může být uvnitř až 65° C. Zvířata se přitom neumí potit.“
Pes odpařuje vodu z plic
U psů a koček probíhá ochlazování organismu zrychleným dýcháním a odpařováním vody z plic, u lidí je to z povrchu těla. Ale tento systém není tak dokonalý a účinný. A navíc mají srst, tedy další překážku bezproblémového ochlazování.
Myslete i aktuální na zdravotní stav
K přehřátí jsou totiž velice náchylní hlavně staří nebo velmi mladí jedinci. Každé onemocnění pak ještě přidává svou kapku do ohně. Pozor je třeba dávat hlavně na nemoci srdce a plic.
Rozdíly jsou i v genech
„Přehřátí špatně snášejí i jedinci plemen brachycefalických, tedy se spláclým čumákem,“ říká veterinář. Je to tím, že mají horší proudění vzduchu v horních cestách dýchacích. „Někteří kolegové se dokonce domnívají, že brachycefalie je nemoc. A podle toho k nim pak i přistupují.“
Jak poznám přehřátí?
Je to právě zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. „Pejsek totiž nevyměňuje vzduch z plic, ale takzvaný mrtvý prostor v dýchacích cestách.“
A pokud tak musí dýchat dlouho, tak dochází k postupnému vyčerpání vody z organismu. Krev se zahušťuje a zvíře se postupně dostává do šokového stavu. Má suché sliznice, ty následně mohou zrudnout. Zvíře se stává letargické a následuje komatózní stav. „Pak přijdou nevratné změny organismu, které se už často, ani časnou péčí veterináře, nepodaří vrátit,“ varuje Martin Daníček.
Může k přehřátí přispět i fyzická aktivita psa? „Určitě. Obecně se doporučuje provádět v létě náročný výcvik spíše v večerních nebo naopak ranních hodinách, kdy ještě venkovní teploty nejsou tak vysoké. Nesmíte zapomenout na dostatek chladné vody. Můžete ho i polévat nebo ho nechat vykoupat třeba v rybníku.“
A co kočky?
„Kočky, pokud nejsou zavřené v přepravce, si samy regulují teplotu. Je to tím, že jsou to línější stvoření. Když se rozvalují na sluníčku, tak bych v tom problém neviděl. Ony samy včas odejdou,“ uklidňuje veterinář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka