Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit, doufá architekt Josef Pleskot
„Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování, což silně ovlivňovalo tehdejší společnost,“ odpověděl architekt Josef Pleskot na otázku, jak vnímá Pražský hrad. Zaskočila ho nabídka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla? Chystal se k odpočinku? Co soudí o zátarasech na Pražském hradě a jak pohlíží na svět pod magistrálou?
Představa Josefa Pleskota se prý ale časem začala rozplývat. „Přišlo postupné zastírání toho symbolu, který se mi vzdaloval. Na konci byl úplný blackout. To bylo opravdu hrozné, co jsem v posledním roce vnímal z toho symbolu státnosti a demokracie. Ale teď se mi zdá, že by se mohlo trochu rozsvítit,“ vyjadřuje naději.
Z pohledu architekta bude složité navázat tam, kde se před lety přestalo. „Prezident Masaryk na to přišel s Plečnikem. Václav Havel se pokoušel té věci také přijít na kloub a hodně se mu to dařilo. Mohli jsme navazovat, ale nenavazovali jsme. Teď budeme zase muset odkrýt cestu, jak se napojit na Masaryka a na Havla,“ uzavírá Josef Pleskot.
Související
-
Potěšilo mě, že mladí bránili Transgas, přiznává architekt Václav Aulický
Architekt Václav Aulický je podepsaný pod žižkovskou televizní věží, i pod dnes již neexistující budovou Transgasu. Je spojený s tím, čemu se říká high-tech architektura.
-
Za prvními českými paneláky stojí Baťa, odhaluje málo známou skutečnost architekt Petr Kučera
„Proto byly paneláky v 50. letech vyvinuty právě v tehdejším Gottwaldově. Navázalo se na Baťovy nápady,“ pokračuje ve vyprávění v Blízkých setkáních s Alešem Cibulkou.
-
Neznám novodobý kostel, který by se podařil, říká architekt roku 2020 Zdeněk Fránek
Měl by být novodobý kostel dominantou v panoramatu města? A na čem možná dnes ztrácí katolická církev? Ptala se na Velký pátek svého hosta sestra Angelika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.