Herec Viktor Preiss zve na výstavu svých děl. „Čmáral jsem si od narození. Malování před spaním je moje terapie“

7. květen 2024

Od pondělí 13. 5. 2024 se návštěvníkům otevřou dveře nové výstavy s výtvarnými díly Viktora Preisse v Galerii Vinohradská 12. Na co se můžeme těšit? A jaká vlastně byla hercova cesta k divadlu a výtvarnému umění? Proč měl ve škole dvojku z chování a co se schovává za pojmem vjemová pustina?

„Čmáral jsem od úplného začátku, od narození,“ říká Viktor Preiss. „Počmáral jsem sešity ve školách, později jsem maloval na scénáře. Malování večer před spaním je moje terapie.“

„Trápí mě sny, když usínám, pronásledují mě témata, která už jsou dávno odžitá, ale přesto jsou někde schovaná. Takže si večer sednu a začnu čmárat. Zajímavé je, že ty neúmyslné malůvky dávají větší smysl, než když si řeknete: ‚Tak, a teď jdu udělat toto téma‘.“

Na chystané výstavě, která bude otevřená v budově Českého rozhlasu až do konce června, bude možné shlédnout jak výše zmiňované, neplánované malůvky, tak větší díla se záměrem.

Jestli je obraz hotový, Viktor Preiss podle vlastních slov nepozná. „Minule mi tam obraz ležel a manželka řekla: ‚No, nic moc,'“ vzpomíná se smíchem.

„Ona má pokaždé pravdu, její tatínek byl také malíř a kreslíř, má velké estetické cítění. Já na ní dám, takže ten obrázek jsem znovu vrátil do práce a pointu jsem v něm našel. Teď visí v galerii,“ dodává umělec.

autoři: Tereza Kostková , kat

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.