Potěšilo mě, že mladí bránili Transgas, přiznává architekt Václav Aulický
Architekt Václav Aulický je podepsaný pod žižkovskou televizní věží, i pod dnes již neexistující budovou Transgasu. Je spojený s tím, čemu se říká high-tech architektura. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Do maturity jsem nevěděl, co bych chtěl dělat. Hrál jsem na buben, kreslil, zpíval ve sboru a dělal věci kolem elektroniky. Rozhodl jsem se pro architekturu, která byla spojená se stavební fakultou. Hned jsme šli na povinnou brigádu a dělal jsem zeď v Tesle Hloubětín. Architektura mě pak chytila a stala se mojí životní náplní. Studentům říkám, že největší high-tech architektura je dnes vesmírná stanice.“
Některé odpůrce nepřesvědčí žádné argumenty
Jeho budova Transgasu už nestojí. „Byla to řídící ústředna s počítači. Stavěla se v roce 1968 a normalizační Svaz architektů ji označil za příklad buržoazní architektury. Příznivci demolice zase říkali, že je to normalizační architektura. Já ani tak nelitoval toho domu, jako let strávených v tom kolektivu. Měl jsem i návrh, jak to přestavět, ale investor nechtěl. Těšily mě aktivity mladých proti bourání,“ přiznává architekt Aulický.
Poslední roky se Václav Aulický angažoval ve výstavbě Pankrác City. „Já se setkal s řadou iniciativ. Některé se obávaly hluku, a když jsme je přesvědčili, že tam nebude, tak s nimi byla radost komunikovat. Některé to tam nechtěly a žádné argumenty je nepřesvědčily. Trvá mnoho let, než se projekt stane reálným. My začali v roce 1998 a ještě není všechno hotové.“
Co stavěl jako malý z Merkuru? Víte, že magistrála měla být původně za Národním muzeum a provizorium už zůstalo? Kterou stavbu právě dokončil?
Související
-
Transgas a Hotel Praha byly tím nejlepším ze své doby. Jejich zbourání je ostuda, říká historička
Historička a spisovatelka Kateřina Bečková vydala knihu Zbořeno, která je hlavně o bourání staveb v Praze.
-
Kotva, Transgas, hotel Intercontinental. Veletržní palác odkrývá půvaby brutalismu v Praze
Projekt představuje stavby, které výrazným způsobem vstupují do obrazu města a které zásadně ovlivňují kvalitu veřejného prostoru kolem sebe.
-
Architekt Jakub Cigler: Zbourání Transgasu byl správný krok. To místo nebylo nikdy využívané lidmi
Navrhl asi nejvíc kancelářských ploch v Praze a jeho ateliér je jeden z nejproduktivnějších a největších v Česku. A také jeden z nejkritizovanějších.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.