Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. Jeho díla poznáme na první pohled. Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.

Touhou, která ho držela daleko i od milovaných dětí a zvláštním způsobem milované ženy. Touhou, která ho dovedla až na polynéské ostrovy. Paul Gauguin se stal jedním z výrazných milníků světového výtvarného umění.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Filip Jan Zvolský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.