Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. To, co ho odlišuje od jiných, je to, že jeho obraz poznáme na první pohled. Napsal Filip Jan Zvolský. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti či jiných exotických ostrovů, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Za života se příliš úspěchu nedočkal.

Malování ho dovedlo na polynéské ostrovy

Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi a on je následně nazýván postimpresionistou. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.

Touhou, která ho držela daleko i od milovaných dětí a zvláštním způsobem milované ženy. Touhou, která ho dovedla až na polynéské ostrovy. Paul Gauguin se stal jedním z výrazných milníků světového výtvarného umění.

V dalších Příbězích z kalendáře zavzpomínáme na legendární mistrovství Evropy ve fotbale.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová