Poslední z Ležáků. Kdo byli dva chlapci, kteří žili v Ležákách, ale nacistickému běsnění unikli?
O tragickém osudu Lidic ví celý svět. Už méně se ale ví o dalších místech, kde v době německého nacismu vzplály ohně smrti: Leskovice, Ploština a samozřejmě Ležáky. Od vypálení Ležáků, kamenické osady, uplynulo 82 let. Kdo byl šestnáctiletý učeň a dvacetiletý chlapec, kteří přestože žili v Ležákách, nacistickému běsnění unikli? A jak se jim nezávisle na sobě podařilo v noci proniknout do vypálené vesnice? Poslechněte si další díl pátrání Stanislava Motla.
Související
-
Dívka s kolem, kněz od sv. Cyrila, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha
Poslechněte si příběh čtrnáctileté školačky, která ukryla Kubišův bicykl, příběh spisovatele Vladislava Vančury, pravoslavného kněze Vladimíra Petřeka nebo obyvatel Ležáků.
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
Největší mýtus o operaci Anthropoid a atentátu na Heydricha
Tu scénu zná asi každý. Do zatáčky se blíží otevřený mercedes s říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, když tu mu do cesty skočí „kolemjdoucí“ Gabčík se samopalem.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.