Poslední aristokratka. Vtipný příběh o rodině, kořenech i o tom, že s nadhledem jde všechno líp

Poslechněte si neobyčejné příhody dospívající Američanky, kterou restituce zámku v polovině devadesátých let minulého století přivede až kamsi na Moravu. Příběh o rodině, kořenech a o tom, že s nadhledem a s těmi správnými lidmi se dá zvítězit i ve zdánlivě prohraných bitvách. Z humoristického románu Evžena Bočka, odměněného Cenou Miroslava Švandrlíka, čte Vendula Fialová.

Napsal: Evžen Boček
Rozhlasová úprava: 
Jan Sulovský
Účinkuje: Vendula Fialová
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: 2013

Potomek šlechtického rodu Frank Kostka se po pádu komunistického režimu vrací s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií z New Yorku do Česka, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky, ale veselé příhody vás zcela jistě pobaví.

Podle Bočkovy knihy byl v roce 2019 natočen stejnojmenný film v režii Jiřího Vejdělka. 

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas.
Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související