Politoložka Dvořáková: Blažkovo přijetí bitcoinů je absurdní. Skandál může být obrovských rozměrů

2. červen 2025

„Ministerstvo přijalo dar jedné miliardy korun v bitcoinech a nepožadovalo prokázat původ peněz. To je samo o sobě obrovský problém, protože tím se legalizuje prodej zbytkové částky bitcoinů,“ vysvětluje politoložka Vladimíra Dvořáková poslední aféru Pavla Blažka, ministra spravedlnosti v demisi. Jak velký reputační problém bitcoinová aféra představuje pro ODS i koalici Spolu? A jakou zprávou je pro Polsko i pro Evropu nově zvolený prezident Karol Nawrocki?

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pátek rezignoval. Důvodem je přijetí miliardového daru v bitcoinech, spojovaných s prodejem drog.

„Ani ve snu by mě nenapadlo, že je to možné. Že ministerstvo spravedlnosti vezme a legalizuje peníze, které jsou od odsouzeného člověka, aniž by vědělo, jaký je původ těchto peněz,“ říká Vladimíra Dvořáková.

Ultralegální peníze?

Sám ministr Blažek se zpočátku hájil, že peníze jsou „ultralegální“ a že ministerstvo před podpisem darovací smlouvy nezjistilo, že by pocházely z trestné činnosti. „Nejen že ministerstvo spravedlnosti peníze převzalo, ale že nechtělo prokázat původ peněz, je asi největší absurdita,“ míní politoložka.

Šetření toků peněz z před lety zabavené bitcoinové peněženky je teprve na začátku. „Pouze víme, že ministerstvo přijalo dar jedné miliardy korun v bitcoinech a že nepožadovalo prokázat původ peněz. To je samo o sobě obrovský problém, protože tím se legalizuje prodej zbytkové částky bitcoinů. My ani nevíme, jak byla veliká,“ poukazuje politoložka.

Skandál může být ještě větší

„Pokud se podaří vysledovat, na jaké další účty peníze šly a jestli to byly účty spjaté s politiky nebo s politickými stranami, tak to může být skandál obrovského rozsahu,“ dodává Dvořáková.

Politoložka neočekává, že by na základě kauzy opozice na čtvrteční mimořádné schůzi prohlasovala nedůvěru vládě. Poukazuje však, že nešlo o první přešlap ministra Blažka.

Kauza bytů v Brně

„Hodně problematická byla kauza bytů v Brně. Co bych viděla jako nejvíce problematické, byla stížnost státní zástupkyně, že se zajímá o vývoj živé kauzy, která se řeší. To by opravdu u ministra spravedlnosti být nemělo,“ všímá si Dvořáková.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek rezignoval právě v den, kdy sněmovna schválila jeho vládní novelu trestního zákoníku. Novela některé činy částečně dekriminalizuje a dává větší přednost alternativním trestům včetně peněžitých.

„Odborníci se docela dohadují, zda to není výhoda pro lidi, kteří jsou majetní, a třeba se nedá dokázat, jestli ty peníze nepocházejí z trestné činnosti,“ vrací se k jádru ministrovy aféry Dvořáková.

Nawrocki prezidentem

Novým polským prezidentem se stane Karol Nawrocki. Dvaačtyřicetiletý nestraník, kandidující za opoziční stranu Právo a spravedlnost, o víkendu porazil o 380 tisíc hlasů primátora Varšavy Rafala Trzaskowského z vládní Občanské koalice.

Co bude vítězství Nawrockého, označovaného za euroskeptika, znamenat pro Evropu? „Nebude výrazně proukrajinský, ale neznamená to, že by se obrátil a byl proruský,“ vysvětluje politoložka.

Dá se ovšem očekávat, že opoziční prezident vládě Donalda Tuska pozici ztíží. Případné veto prezidenta musí přehlasovat třípětinovou většinou. „Pokud není koalice silná, může být problém prosazovat některé zákony, které liberální vláda chtěla prosazovat. Měla s tím už nyní problémy s prezidentem Dudou,“ dodává Dvořáková.

Volby do Sněmovny

Politoložka okomentovala také pohyby na tuzemské politické scéně pod pětiprocentní hranicí preferencí. Spojení pro parlamentní volby zvažují Sociální demokraté s Přísahou. „Nemyslím si, že by to výrazněji pomohlo jednomu nebo druhému. Je to spíš takové netříštění sil, nebojovat vzájemně o své voliče,“ myslí si Dvořáková.

Zato Motoristé sází na osobnost europoslance Filipa Turka, kterého oznámili v čele kandidátky ve Středočeském kraji. „Je to opravdu založeno na jednom člověku, na jeho image, která se trochu začíná měnit.“

„Je otázka míry kontroverznosti, s jakou vystupuje. Někoho to může nalákat, ale někoho naopak odradit. Radikální skupiny lidé raději posílají do Evropy, nežli je podporují doma na kandidátkách,“ míní politoložka.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.