Politolog Lubomír Kopeček: Volby v Polsku? Zklamaní mladí, posílená pravice a boj o prezidentské veto
Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Rozhodovat se bude mezi kandidátem vládního občanského bloku, proevropsky orientovaným varšavským starostou Rafałem Trzaskowskim a historikem Karolem Nawrockim, kterého podporuje opoziční strana Právo a spravedlnost. O co všechno se v Polsku hraje? Politolog Lubomír Kopeček ještě prozradí, jak probíhá předvolební kampaň v Česku, i to, co překvapivého přinesly poslední průzkumy.
Polským prezidentem je v současné chvíli Andrzej Duda, který reprezentuje opozici. Primárně jde tedy o to, zda se současné vládě podaří dosadit do prezidentského úřadu někoho, kdo jí bude blízký. Není to totiž vůbec bezvýznamné.
V polských volbách se rozhodne o budoucnosti reforem
„Polský prezident má podobně jak český právo veta s tím, že v danou chvíli ho mohou přehlasovat tři pětiny poslanců. To ale současná vládní koalice v parlamentu nemá. Mají tedy představy o tom, co všechno chtějí prosadit, ale doteď byl v prezidentském úřadu někdo, kdo předem avizoval, že to bude brzdit,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí… politolog Lubomír Kopeček.
Ke komu se přelijí voliči?
Roli podle něj hraje i to, že současná vládní koalice je mimořádně politicky pestrá a sama má velký problém se na věcech domlouvat. Příkladem může být v Polsku kontroverzní téma interrupcí.
„Stávající vládní koalice slibovala, že předpisy týkající se interrupce liberalizuje. Zkrachovalo to ale už v rámci legislativního procesu v parlamentu. Zákonodárci se totiž nedokázali domluvit na tom, jak to bude vypadat,“ připomíná politolog.
Výsledky druhého kola voleb může podle něj ovlivnit i to, že na třetím a čtvrtém místě skončili kandidáti krajní pravice Sławomir Mentzen a Grzegorz Michał Braun. Podpora těchto kandidátů se přitom zrodila z velmi mladých voličů do dvaceti let. Polské průzkumy dokonce ukazují, že kdyby hlasovali pouze mladí, tak by Sławomir Mentzen vyhrál s velkou převahou 40 % hlasů první kolo voleb.
Unavení mladí voliči
Podle Kopečka to ukazuje, jak moc jsou mladí voliči v Polsku unavení z dvě dekády probíhající soutěže dvou velkých sil. Reakcí mladých tak může být, že k druhému kolu voleb vůbec nepřijdou.
„Problém je, že polská stranická soutěž tak, jak běží od roku 2005, je velmi stabilní. A propsalo se to do toho, jak uvažuje střední a starší generace Poláků. Volit ze dvou velkých sil se stalo součástí jejich identity. Ukazuje se ale, že pro mladé lidi to není volba,“ dodává Lubomír Kopeček.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.