Politolog Kubáček: Políček pro českou diplomacii. Odmítnutí Nigérie zmaří naše cíle v Africe i v OSN
Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela měl v pondělí jednat s významnými představiteli Saúdské Arábie v Rijádu. V úterý měla delegace premiéra Petra Fialy navštívit nejlidnatější africkou zemi Nigérii. Z obojího nakonec sešlo. Stojí za odmítnutím hostitelských zemí kroky české zahraniční politiky včetně podpory Izraele? Politolog Jan Kubáček se v audiozáznamu ještě zaměří na dění v Pirátské straně a také na srovnávací nákupy českého premiéra u německých sousedů.
Rijád zrušení návštěvy odůvodnil zhoršenou bezpečnostní situací na Blízkém východě. Nigérie na poslední chvíli vzkázala, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program včetně podnikatelského fóra. „Hlavně se ale do toho propisuje neprofesionalita a přespřílišný aktivismus české vlády. Neznamená to, že bychom neměli mít názor. Jsem rád, že si česká vláda uvědomuje, kdo je útočník a kdo je napadený, ale je to také o tom, jakou formou to děláte,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.
Pomáhání v momentě, kdy to druhý potřebuje, je podle Kubáčka samozřejmě chvályhodné. To, co se ale do diplomacie propisuje a vůbec jí neprospívá, je podle něj zahalování se do vlajek, aktivismus a noční apely v on-linovém světě z pera a úst silových ministryň a ministrů. „Navíc když se do toho ostře obujete a začnete používat silná slova, silné symboly, přepálená gesta, druhá strana vám to pak začne tvrdě vracet.“
Nejste tu vítáni
Názorně to vidíme nyní. „To, že se zruší návštěva premiéra či ministra průmyslu těsně před akcí, v momentě, kdy delegace už už stojí na hranicích, je políček. Hlavně je to ale vzkaz, že způsob, jakým komunikujete, není v hostitelské zemi vítán.“
Čtěte také
Podle Kubáčka to Českou republiku zabolí dvojnásob. „Jednak se to v případě Nigérie významně dotkne i naší podnikatelské mise. Nigérie je největší a nejlidnatější stát Afriky, s obrovsky rostoucí demografií. Atakuje země typu Indie nebo Čína. Je to největší africká ekonomika, trh s obrovským potenciálem a rovněž trendová země, která inspiruje i další africké státy.“
Vedle toho to podle politologa zřejmě ohrozí i snahu České republiky získat místo nestálého člena v Radě bezpečnosti OSN. „Bylo to i součástí mise premiéra Petra Fialy. Pak ale slyšíme ataky vůči OSN, takže chtějte uspět v této organizaci. Čili mám pocit, že se s tímto ambiciózním cílem také můžeme rozloučit.“
Políček a studená sprcha
Ministr zahraničí Jan Lipavský ke zrušeným zahraničním cestám poznamenal, že je zbytečné automaticky dělat rovnítko mezi odmítnutím a deklarovanou podporou Izraele. Jak to dopadlo, je ale podle Kubáčka zjevné.
„Všichni zkušení diplomaté vědí, že toto je jeden z nejsilnějších signálů. Další krok je pak rušení a omezování diplomatických styků, případně nějaké silové kroky. Toto je velký dloubanec, který samozřejmě bude mít ozvěnu u dalších afrických států, které situaci bedlivě sledují. Přinejmenším se to propíše do našich cílů v OSN, ale bezprostředně se to propíše do ekonomické diplomacie, což samozřejmě velmi mrzí v době ekonomické recese a v momentě, kdy máme v Africe velmi zajímavé projekty v oblasti zbrojního průmyslu, strategické spolupráce, ale i získávání vzácných nerostů, ropy, plynu, i úspěšné geologické spolupráce, ve které jsme dobří a silní.“
Jednoduše řečeno je to tedy velká škoda. „Hlavně je to ale velký políček a studená sprcha našim politikům, kteří by měli konečně pochopit, že zastupují zájmy České republiky, takže ať prezentují své názory, ale kultivovanou formou, a ideálně po 10. večer ať už nepíšou nic na sociální sítě,“ uzavírá Jan Kubáček.
Související
-
Střelkyni od boku jako ministryni nepotřebujeme, kritizuje Jelínek. Debata o OSN je nutná, říká Šídlo
Jelínek upozorňuje, že nešlo o první exces Jany Černochové ve funkci ministryně obrany. „Nebyl to úplně výstřel od boku,“ reaguje Šídlo.
-
Nigérie nezajistí Fialovi ‚odpovídající přijetí‘, návštěvu zrušil. Krok může souviset s podporou Izraele
„Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme,“ sdělil mluvčí české vlády.
-
O konfliktu mezi Izraelem a Hamásem se mluví věcně, říká Kalhousová. Je to vyhrocené, míní Tureček
Jak se za tři týdny vyvinula česká společenská debata o blízkovýchodním konfliktu? Diskutují Břetislav Tureček a Irena Kalhousová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.