Politolog Kubáček: Do začátku září se lidé neprovokují. Brzy nám ale politici naservírují kyselá jablka
Letní sezona vrcholí a do práce se po třech týdnech vracejí i političtí představitelé. V jakém duchu se neslo léto v politice? Jaké úkoly čekají vládu a sněmovnu po letních prázdninách? A jaká témata budou dominovat krajským volbám? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě přiblíží, jak moc atraktivní je regionální politika, i to, jak si připomínat výročí invaze ze srpna 1968.
„Během léta bylo vidět, že se politická scéna úzkostlivě snažila odvést pozornost od našich peněženek, případně od sociálně-ekonomických úvah. Všechno bylo pohodové a zalité sluncem. Teď ale přijdou kyselá jablíčka a šok. Veřejnost si bude muset uvědomit, že nás čeká řada vážných a dlouhodobých rozhodnutí, opět spojených s našimi peněženkami,“ glosuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.
Kde je naše dohoda?
Kabinet Petra Fialy čeká v září debata o státním rozpočtu na příští rok. Diskutovat se bude o prioritě školství, o zahrnutí výdajů na dopravní infrastrukturu a jednat se bude také o důchodové reformě. „Přidat k tomu můžeme i zdravotnictví, protože zdravotnický personál o sobě dává vědět a ptá se, kde je ona dotažená, všemi slíbená a panem premiérem garantovaná dohoda o zvýšení platů a řešení přesčasů. Bohužel se ukazuje, že se příliš neudálo. Blíží se ale volby, takže se dá očekávat, že zájmové organizace o sobě od září začnou dávat vědět.“
Čtěte také
Velmi dobře si totiž podle Kubáčka uvědomují, že jestli vláda někdy dělá ústupky a slyší na obecná řešení, tak je to v čase předvolebním, protože nechce ztratit klíčové voličské skupiny, jimiž právě lidé ze zdravotnictví a školství jsou. „Pro širokou veřejnost je to zásadní téma, protože každý někdy potřebuje zdravotní péči, každý má v rodině někoho na škole. Lidé si uvědomují, že je to priorita. Ukazuje to ale i ekonomické dění okolo nás. Pořád totiž ještě platí, že jedinou cennou hodnotou je to, co máme v hlavě a v rukou. Bylo by tedy fajn, kdyby to trochu zohlednila i naše politická scéna.“
Do voleb krajských a do prvního kola voleb senátních ovšem zbývá pouhý měsíc. „Půjde o velmi expresní dobu, kterou bych svým časováním přirovnal k prezidentským volbám, kdy každý kandidující ví, že nám nesmí lézt do Vánoc. Toto je velmi podobné, protože nepsaným pravidlem je, že do 2. září se lidé neprovokují, protože se vrací z dovolených, platí složenky, nakupují školní pomůcky a připravují se na plnohodnotný pracovní ruch a návrat rodiny. Teprve potom začíná i politická sezona.“
Zatřást voličstvem
První volební den připadá ale už na 20. září, což je podle Kubáčka příslibem velmi rychlé, intenzivní, a tím pádem i velmi emoční kampaně. „Bude to tak, že se lidé vrátí a politici a političky se s nimi pokusí doslova zatřást, aby je vyburcovali k volbám. Proto počítám, že to bude kombinace emocí, kauz, vzájemného okopávání a snášení místních témat, aby se tomu dala místní vážnost a relevance.“
Čtěte také
Co se týče témat, půjde podle Kubáčka o souboj dvou světů. „Místní kandidující se zřejmě pokusí držet hodně na místních tématech. Vybírat budou od dopravy přes zdravotnictví a školství až po sociální péči. A do toho bude vstupovat centrální sněmovní politika, kde to bude kuriózně nahrávat jak opozici, tak vládě v tom, že se pokusí to trošku pojmout jako referendum o vládě, o demokracii, o politickém uspořádání a světonázorové zahraničně politické orientaci.“
Každý politický subjekt se navíc bude pokoušet odradit část voličstva konkurence. „A na to všechno mají ani ne tři týdny. A to je novinka, na to nejsme zvyklí, proto se nabízí srovnání s prezidentskými volbami, kde mají ti, kteří kandidují, šest až osm dní na to, aby dali o sobě vědět, že kandidují...,“ dodává Kubáček.
Související
-
Biochemik Zima: Školství je dlouhodobě podfinancováno. Vzdělanost je přitom klíčová pro rozvoj země
Studující a vyučující humanitních a společenských oborů v pondělí varovali před kolapsem systému vysokých škol. Jsou jejich požadavky na zlepšení financování splnitelné?
-
Politoložka Dvořáková: Stávka učitelů? Jde o nastavení systému. Vyloučení asistentů mě šokovalo
K celorepublikové stávce odborů proti krokům vlády se přihlásilo 70 % mateřských, základních a středních škol. Jakým vzkazem stávka ve školství je?
-
Lékařka Holmerová: Přesčasy lékařů nejsou normální. Jsou to pokusy na lidech. Reforma je nutná
Protestní akce lékařů proti špatným pracovním podmínkách stále trvá. Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Nastal čas na zásadní reformu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka