Poklady Národního divadla: Mýty kolem základních kamenů Národního divadla
Kolik jich doopravdy bylo? Odkud a kde jsou? Jaké pověsti je provázejí?
Říká se, že základních kamenů Národního divadla bylo 22. Jeden z těchto kamenů se začal rozpadat a nakonec se i ztratil. Víte ale, že ten úplně nejzákladnější nepochází z Řípu, ale z malého lomu Kaménka v Louňovicích u Říčan nedaleko Prahy.
Kamenů navíc bylo víc než 22. Měst a míst, která chtěla svými kameny přispět, bylo dokonce mnohem víc. Nadšení kolem stavby Zlaté kapličky bylo přece veliké. Tyto kameny tak byly zazděny do základů naší první scény. Nikdo ovšem neví, odkud je který.
K základním kamenům se vztahují i různé pověsti. Vypráví se, že při těžbě kamene z Blaníku se jeden kamenický mistr propadl kamsi hluboko do průrvy a prý se tam potkal i s blanickými rytíři. Víc si poslechněte ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.