Poklady Národního divadla: Luba Skořepová dostala kdysi v Národním divadle důtku. Hádejte za co

23. leden 2017

Ve Zlaté kapličce hrála přes 60 let. Nikdy neměla problém s porušením kázně. Až jednou...

Zdá se to neuvěřitelné. Luba Skořepová hrála v Národním poprvé v roce 1948 a naposledy v roce 2016. Bylo jí tehdy 91 let. Za tu dobu odehrála na 140 rolí: Haničku, Komornou i Bábu v Lucerně, Blanku ve Zkrocení zlé ženy, Duňašku v Ženitbě, Ruměnu v Hadriánovi z Řimsů, Myšku v Kočičí hře...

Do divadla prý chodila vždy včas. Nikdy neměla problém s porušením nějakého zákazu nebo příkazu. Za celou tu dobu dostala jen jeden vytýkací dopis, důtku. Protože přes přísný zákaz vodila do divadla svého nemocného psíka. Dokazuje to dopis, který objevila archivářka Marie Hradecká. Poslechněte si.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.