Poklady Národního divadla: Karel Hašler dostal na hodinu výpověď z Národního divadla. Po 12letém angažmá! A víte proč?

30. leden 2017

Mohl za to Rudolf Deyl starší. A pak taky ta nepříjemnost... Taková už holt byla česká bohéma.

V prosinci 1915 hrál Hašler spolu s Rudolfem Deylem starším hru Ďáblice. V Josefově, kde vystupovali, ale taky bujaře popíjeli. „Bylo pondělí. Odjeli do Brna a tam pak v oslavách pokračovali. O den později se vrátili do Prahy. Hašler šel hned spát. Ale vzbudil se až ve středu,“ říká archivářka Národního divadla Marie Hradecká.

Skálopevně přesvědčený

Hašler byl skálopevně přesvědčený, že je teprve úterý a klidně odešel do divadla. Měl tam tehdy malou roličku ve hře David a Goliáš. Když dorazil, dostal od věhlasného režiséra a později i šéfa činoherního souboru Jaroslava Kvapila hodinovou výpověď. Nepomohly ani přímluvy vlivných kolegů.

(Skoro) zapomenutý autor

Karel Hašler byl 12 let hercem Národního divadla. Napsal taky desítky písniček. Zlidověly natolik, že už si jejich autora málokdo uvědomuje. Znáte třeba slova Hašlerovy neznámější Ta naše písnička česká? „Tak jako na louce kytička, vyrostla ta naše písnička. A až se ta písnička ztratí, pak už nic nebudem mít!“ Písničku proslavil v roce 1932 film Písničkář:

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová