Poklady Národního divadla: Karel Hašler dostal na hodinu výpověď z Národního divadla. Po 12letém angažmá! A víte proč?
Mohl za to Rudolf Deyl starší. A pak taky ta nepříjemnost... Taková už holt byla česká bohéma.
V prosinci 1915 hrál Hašler spolu s Rudolfem Deylem starším hru Ďáblice. V Josefově, kde vystupovali, ale taky bujaře popíjeli. „Bylo pondělí. Odjeli do Brna a tam pak v oslavách pokračovali. O den později se vrátili do Prahy. Hašler šel hned spát. Ale vzbudil se až ve středu,“ říká archivářka Národního divadla Marie Hradecká.
Skálopevně přesvědčený
Hašler byl skálopevně přesvědčený, že je teprve úterý a klidně odešel do divadla. Měl tam tehdy malou roličku ve hře David a Goliáš. Když dorazil, dostal od věhlasného režiséra a později i šéfa činoherního souboru Jaroslava Kvapila hodinovou výpověď. Nepomohly ani přímluvy vlivných kolegů.
(Skoro) zapomenutý autor
Karel Hašler byl 12 let hercem Národního divadla. Napsal taky desítky písniček. Zlidověly natolik, že už si jejich autora málokdo uvědomuje. Znáte třeba slova Hašlerovy neznámější Ta naše písnička česká? „Tak jako na louce kytička, vyrostla ta naše písnička. A až se ta písnička ztratí, pak už nic nebudem mít!“ Písničku proslavil v roce 1932 film Písničkář:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.