Pojistit se můžeme jak proti vlastnímu zranění, tak proti tomu, že sami zranění způsobíme - 18. ledna
Středeční poradna patřila zimním sportům a pojištění proti úrazům. (Neautorizovaný a needitovaný přepisu pořadu najdete v článku.)
moderátorka
--------------------
Milí posluchači, posloucháte dopolední vysílání Českého rozhlasu Dvojka a pravidelně v 10 hodin 6 minut 42 vteřin, je to zvláštní, ale prakticky pravidelně nám začíná rubrika Rodinné finance. Naším hostem je Světlana Rysková. Přeji hezké dopoledne.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Hezké dopoledne.
moderátorka
--------------------
A jako ekonomicko-zdravotní téma si pro vás vybrala úrazy hlavy na sjezdovkách, protože jich přibývá, léčení je drahé, následky vážné a je to pro nás, pro které právě teď začíná vlastně v Čechách lyžařská sezóna, skutečně aktuální problém, stejně jako pro nás i policii a provozovatele sjezdovek je problémem alkohol na sjezdovkách. Milí posluchači, představte si, že údajně jezdí 83 % lyžařů na sjezdovkách pod vlivem alkoholu, 83 % lidí požilo, než vyjelo na sjezdovku, případně v průběhu. Takže já bych se nejprve možná věnovala tomu tématu, který je důsledkem toho, že jezdíme přiopilí, a to jsou úrazy hlavy na sjezdovkách. Světlano, vy jste přišla s tím, že se připravuje nový zákon. Proč? Jak bude vypadat a čeho se týká?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Přesně zatím ještě nevíme, jak ten zákon bude vypadat. Samozřejmě připravuje se proto, že, jak jste správně řekla, těch úrazů hlavy na sjezdovkách stále přibývá, bývají to i velmi tragické dopady těch úrazů, smrtelné úrazy hlavy a v loňském roce například těch úrazů bylo 1470, úrazů hlavy jenom na sjezdovkách. Ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo, že průměrné náklady na naprosto nekomplikovaný úraz hlavy, na jeho léčení je 35 tisíc, ale samozřejmě u těch komplikovaných případů, tam mohou být i celoživotní následky a potom, a proto tady o tom také hovoříme, potom samozřejmě nejenom, že to má dramatický dopad do života toho poraněného, ale samozřejmě i finanční dopad na celou jeho rodinu, protože takový člověk je častokrát odkázán tedy na finanční pomoc a pomoc rodiny až do konce třeba života. Takže skutečně je to vážný problém a zákon, k tomu by chtěl připravit pan poslanec Chlad Rudolf, a pak je to také dost známé jméno, je to člověk, který 38 let působil jako záchranář a byl to člověk, který inicioval i zákon o horské službě. Nakonec ten zákon v tom jeho pojetí nebyl přijat, bohužel činnost horské služby u nás je upravena podzákonnou normou a on by teď chtěl připravit zákon, který by nějakým způsobem upravoval pohyb na sjezdovkách, a to nejen v zimě, ale i v létě. A jednou z těch věcí, které by do toho zákona chtěl dostat, je právě povinné nošení přilby při pobytu na sjezdových tratích, jak v zimním období, tak i cyklistických přileb při těch sjezdech těch cyklistů, které bývají častokrát mnohem riskantnější než to lyžování. On by to chtěl, aby to bylo povinné do 18 nebo teda pro děti a dospívající do 18 let, samozřejmě těm dospělým to asi nařídit nejde, ale i to by určitě byl velký pokrok, protože právě ty úrazy těch dětí mohou být nejdramatičtější. Doufejme, že se mu to podaří a že se mu podaří tedy alespoň v nějaké podobě prosadit zvýšení bezpečnosti na českých horách.
moderátorka
--------------------
Když jsem byla naposled na sjezdovce, tak nás tam bylo vzhledem k počasí 12 a všichni měli přilbu, takže to byl aspoň, sice nebylo nás mnoho, ale přece jenom je to možná okamžik, že se na časy blýská. Já si myslím, že si lidé toto nebezpečí uvědomují a zejména dětem skutečně se přilby dávají, řekla bych automaticky.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Já myslím, že, Martino, nejhorší je to pravděpodobně u těch dětí mezi tím 15. a 18. rokem, kdy tam skutečně oni už většinou jezdí na ty hory bez rodičů, to znamená, už nejsou pod tím přímým dozorem a někdy buď z frajeřiny, anebo prostě z nějakých módních důvodů a podobně tu přilbu odmítají nosit, a tam skutečně je to pravděpodobně velmi frekventované nebezpečí toho úrazu hlavy.
moderátorka
--------------------
A rodiče tam samozřejmě nemají šanci žádným způsobem už téměř zasáhnout.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ano.
moderátorka
--------------------
My si asi všichni umíme představit, že náklady na léčení úrazů hlavy mohou být skutečně obrovské, když si představíme bezvědomí, krvácení do mozku, operace a tak dále. Může vůbec nějaké pojištění kompenzovat náklady spojené s léčením, případně trvalými následky?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Může určitě, ale musela by to být dobře uzavřená úrazová pojistka. Lidé to většinou ty úrazové pojistky tak trošku odbývají. Tam je potřeba, aby součástí té pojistky, a to je vždycky myslím nejdůležitější u toho úrazu byla poměrně vysoká částka pro případ trvalých následků toho úrazu, protože ono není ani tak vlastně ještě u nás nutné, aby ten člověk, který utrpí úraz, měl nějaké peníze na to léčení. Tam samozřejmě určitě nějaké rehabilitace a podobně něco třeba stojí, ale není to taková částka, jakou ta rodina musí vynaložit, pokud ten člověk je dlouhodobě práce neschopný, nebo má nějaké trvalé následky, nebo se mu úplně změní život, to znamená je trvale postižený. Tam samozřejmě ta finanční zátěž buď pro něj samotného, pokud jde o dospělého člověka, anebo pro tu rodinu, pokud je třeba o to dítě, je opravdu veliká a pro takové případy se skutečně ta úrazová pojistka vyplatí, hlavně těm, kteří jsou aktivnější, pravidelně sportují nejenom třeba jezdí v zimě na hory a tam je taky potřeba dát pozor na to, že u některých pojistek ty pojišťovny mají výluky. Například pravidelná výluka, a na to bych chtěla upozornit, je, že to úrazové pojištění nebo plnění z úrazového pojištění se nevztahuje na úrazy, ke kterým dojde při závodění nebo soutěžích a mohou to být jakékoliv závody a soutěže. Takže ...
moderátorka
--------------------
To znamená i na lyžařském výcviku, když mezi sebou ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tak, ano, tam ta pojišťovna může odmítnout plnit, a to si myslím, že je potřeba velice, velice si pečlivě tady to zvážit a buď si sjednat nějaké rizikovější pojištění v té vyšší rizikovější skupině pro ty skutečně jako sportovce, anebo nějakým způsobem to ošetřit třeba i v rámci nějakého výcvikového kurzu a podobně. Další takovou výlukou bývá i tedy vlastně zranění po požití alkoholu, na to bych také chtěla upozornit. Já jsem si to asi před 2 roky zjišťovala, bohužel tedy, i když ten zraněný přijde do nemocnice, většinou se tedy ty testy na alkohol nedělají zatím u nás, ale to neznamená, že se to nemůže změnit a pokud ten lékař má podezření, že ten zraněný je tedy pod vlivem alkoholu, může ten test požadovat a pak samozřejmě už bude problém, ta pojišťovna nebude chtít plnit v takovém případě.
moderátorka
--------------------
Řekněte mi, Světlano, vy jste teď dostala k tomu alkoholu. Já jsem tady říkala číslo 83 % lidí údajně jezdí pod vlivem alkoholu na sjezdovkách, vidíte to jako reálné?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Já jsem se nad tím zamýšlela, já nevím, to samozřejmě to jsou výsledky ankety pojišťovny Direct a nevím samozřejmě, kde a jak ta anketa byla prováděna. To číslo mi připadá opravdu hodně vysoké. Není pochyb o tom, že kdo jezdí na sjedovce, tak si dá grog nebo prostě něco na zahřátí, v čem může být alkohol, ale že by 83 % lyžařů jezdilo jako opilých jako pod vlivem alkoholu tak, že by to tedy nějakým způsobem ovlivňovalo jejich schopnosti pohybu na té sjezdovce, to mi připadá, že není příliš věrohodné. Samozřejmě ano určitě setkáváme se s lidmi, kteří tedy toho alkoholu konzumují víc na té sjezdovce, a třeba je to i na jejich chování vidět. Problém je v tom, že je to prakticky nepostižitelné. Pokud ten člověk nezpůsobí úraz sám sobě nebo někomu jinému, nebo se nedopustí nějaké velké škody a není k tomu přivolána policii, tak prakticky není síla, která by ho donutila, aby si nechal udělat test na alkohol a aby ho z té sjezdovky vyloučila. Samozřejmě provozovatelé těch sjezdovek mají nějaké řády, na některých sjezdovkách jsou ski patroly, mohou toho člověka zadržet, pokud se chová skutečně nějak nebezpečně, mohou i vyloučit.
moderátor
--------------------
Kdo může vlastně proti opilému lyžaři zasáhnout?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Proti opilému přímo kvůli tomu, že je opilý těžko, protože těžko je mu to prokázat, ale je mu možné prokázat, že se třeba chová agresivně nebo prostě nebezpečně, válí se někde po sjezdovce, způsobuje nějaké riziko pro ty ostatní, potom může provozovatel té sjezdové trati anebo tedy ski patrola, pokud ji tam má, tak ho požádat, aby tu trať opustil, ale těžko ho mohou donutit, aby se tam třeba za půl hodiny nevrátil znovu, to opravdu v těch našich podmínkách je velice složité. My nemáme, na většině tratí není policie přítomna. Myslím, že Liberecký kraj zkoušel policisty na sjezdovkách, ale to jenom proto, že vlastně ty sjezdovky tomu městu patří, ale jinak ta policie u nás na sjezdovkách není a vlastně ta ski patrola nemá právo ty lidi zadržet, nějak je postihnout, nebo prostě je vyloučit z toho sjezdového lyžování úplně.
moderátorka
--------------------
O tom, zda opilým lyžařům skutečně hrozí nějaký postih, o tom si budeme povídat vzápětí, ale samozřejmě dáme přednost vašim dotazům, a to na čísle 221552525 nebo 2424. Můžete své dotazy týkající se úrazů hlavy na sjezdovkách, pojištěním anebo problémy spojenými s následky požívání alkoholu při lyžování, se můžete ptát také na R2 mezera JEJAKAJE mezera text vašeho dotazu na čísle 9077704 anebo samozřejmě vám známý mail jejakaje@rozhlas.cz.
moderátorka
--------------------
Posloucháte rubriku Rodinné finance. Na vaše otázky odpovídá Světlana Rysková. Přejeme vám hezké dopoledne, můžete se ptát. Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, já mám takovej dotaz. Stane se teda, že na sjezdovce si musím odpočinout a stojím třeba a teď jede nějaký agresivní lyžař nebo lyžařka, to je jedno, a teď vám podrazej nohy a opravdu teda jako spadnete a něco se vám teda stane. Už nikoho nevidíte, neseženete nějakýho svědka, nebo jako vůbec, jak v tomto případě jakoby postupovat? Pak se mi teda stalo, já jsem teda doktor, takže se teda trošku z hlediska profesionálního ptám, viděla jsem X lidí, který stojej dole a dívají se prostě, jak sjezdujou lyžaři, konkrétně třeba v Rokytnici na sjezdovce a tam taky se stal úraz, pak ten lyžař dojížděl tak, že rozjel ty stojící lidi, tak jak tyhle ty lidi mají třeba, když potom se jim něco stane, jak maj hledat teda pomoc nebo jakým způsobem se mají stát ..., teď teda trochu odbočuju od těch helem, že jo, ale ty lidi, který třeba stojej u tý sjezdovky, helmu nemají, jestli maj taky nějaký nároky nebo co v tomhle tom dělat, jestli teda vůbec to není hloupej dotaz? Děkuju.
moderátorka
--------------------
Děkujeme, děkujeme, určitě není, akorát si nejsem úplně jistá, zdali na něho zvládneme odpovědět, zdali lidé, kteří třeba stojí u sjezdovky jen jako diváci a najednou jsou zasaženi nějakou, nějakým prostě řítícím se lyžařem?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě já si myslím, že tady vždycky se vyplatí, pokud, jak odpočíváme na té sjezdovce, tak stojíme dole a díváme se třeba, tak stát tak, abychom počítali s tím, že skutečně někdo to nemusí ubrzdit. Někdy ty dojezdy bývají velice zmrzlé, někdy to bývá i prostě v tom, že ten lyžař není schopen to zastavit, nemá takové schopnosti, čili, pokud odpočíváme, tak ne uprostřed sjezdovky, ne za terénní vlnou, kde nás není vidět a tak dále, to jsou ty pravidla, 10 pravidel FIS známých, která jsou vyvěšena u každého vleku. Je potřeba se na ně třeba aspoň jedním očkem podívat, když tam čekáme v té frontě a skutečně to udělá hodně. Známe ty snowboardisty, kteří si sednou za ten, za tu terénní vlnu, vy je nevidíte, vjedete na tu terénní vlnu a pokud člověk jede trochu rychleji, tak prakticky nemá šanci to ubrzdit a může do nich skutečně vjet. Tam je otázka, kde tedy je vinen, jestli ten lyžař, který těžko mohl tušit, že tam někdo sedí, anebo ti, kteří tam nemají tedy sedět a mají odpočívat někde na kraji. I tomu druhému dotazu, pokud se na sjezdovce něco stane a ten, a zůstane tam tedy člověk, který se buď nemůžu hýbat nebo je přímo zraněný nebo prostě potřebuje pomoct, za prvé zase ty pravidla FIS říkají a měli bychom se jimi řídit, i když to není zákon, že kdo jiného na sjezdovce zraní nebo mu v podstatě aspoň ho shodí, nikdy by neměl ujet z místa, vždycky by se měl přesvědčit, jak na tom ten člověk je, kterého srazil, případně mu poskytnout pomoc, anebo pokud sám tu pomoc nemůže poskytnout, tak aspoň tu pomoc zařídit. V takovém ..
moderátorka
--------------------
Promiňte, že vám skáču do řeči, Světlano, ale dá se třeba pojistit, když jedu na hory i pro případ právě, že já bych někomu ublížila?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ano, dá. Dá se pojistit, vy se můžete pojistit proti tomu, že vám někdo způsobí zranění a můžete se také pojistit proti tomu, že vy někomu způsobíte zranění. Na ten první případ je úrazová pojistka, kterou jsme tady zmínili v tom prvním bloku, pro druhý případ je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě na zdraví nebo majetku. Ta pojistka je také velice užitečná. Myslím si, že zejména je užitečná například pro ty děti adolescenty, kteří někdy opravdu trošičku přeceňují svoje síly, anebo na té sjezdovce se nechovají zas tak až úplně korektně a nedodržují těch 10 pravidel, už z povahy vlastně těch dětí. Pokud způsobí nějakou škodu, tak to platí i například, i pokud někomu, já nevím rozbijí lyže, natrhnou kombinézu, natrhnou bundu a podobně, ty škody už dneska jsou poměrně dost velké, tak se to z té pojistky hradí. Chtěla bych jenom upozornit pozor na ty pojistky, dají se uzavřít běžně k pojištění domácnosti, to pojištění odpovědnosti, ale toto pojištění většinou platí jenom na území České republiky. Pokud vyjíždíme do zahraničí, měli bychom uzavřít to pojištění odpovědnosti pro zahraničí, což bývá zase součástí toho cestovního pojištění.
moderátorka
--------------------
Vidím, že to není úplně snadné.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Není to tak úplně jednoduché.
moderátorka
--------------------
Co nás čeká, když kvůli nám na sjezdovce nebo na horách musí vyjet horská služba a pak se zjistí, že my jsme také měli alkohol?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
No, to je to, o čem jsem povídala v tom prvním bloku. V podstatě je to trošičku problém, protože ta horská služba nám také nemůže nařídit dechovou zkoušku. Čili oni sice mohou mít podezření, že jsme způsobili si nebo někomu jinému úraz pod vlivem alkoholu, ale prokáže se to v podstatě až v nemocnici, když by nám tu dechovou zkoušku udělali. U nás se výjezd horské služby neplatí na rozdíl ...
moderátorka
--------------------
Ani v případě, že by nás usvědčili z toho, že jsme opilí třeba v nemocnici?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ano, to bysme ale museli jít k soudu vlastně, to by nás musela ta horská služba nějakým způsobem žalovat, že tedy kvůli nám vyjeli, protože my jsme byli pod vlivem alkoholu a způsobili jsme buď sobě nebo někomu jinému zranění, to znamená, to už by musel být nějaký soud na rozdíl od třeba sousedního Slovenska, kde se ty výjezdy horské služby platí už, takže u nás zatím ne, v některých dalších státech také ano, čili tady na tyto případy také, pokud jsme v zahraničí, jedeme na Slovensko lyžovat, platí to odpovědností pojištění, to znamená, pokud máme pojištění odpovědnosti, tak by se mělo vztahovat i na to, že případně potřebujeme zásah horské služby.
moderátorka
--------------------
Milí posluchači, pokud se ještě na cokoliv chcete Světlany Ryskové zeptat, tak ta právě teď bude chvíli chatovat na našem webu dvojka.rozhlas.cz i po skončení této naší rubriky Rodinné finance. Světlano, já vám děkuji za praktické informace a pokud vím, tak vy jedete příští týden na hory, tak prosím vás helmu a nepít, děkujeme.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Na slyšenou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.