Poezie nejsou rýmy, ale to, jak vidíme svět, přemýšlí básník František Novotný

9. červen 2023

Rozhlas mu prý dal roky krásného života. „Když přijdu do studia, vždycky pohladím mikrofon. Je to přítel, kterého si velice vážím a mám k němu obrovský respekt,“ říká čerstvý osmdesátník František Novotný. Jak vzpomíná na spolupráci a přátelství s Karlem Zichem? Co pro něj znamená Spirituál Kvintet? Proč si podle něj děti zasluhují velkou pozornost? Považuje slovo za dar? A co nám dělá svět krásnějším?  

František Novotný

Je rozhlasovým redaktorem, scenáristou, moderátorem, textařem a především básníkem. „Poezie není to, že se něco rýmuje. Poezie je to, jak vidíme svět – všichni jsme básníci.“

„Kolik v tom světě vidíme radostí, barev, vůní a chutí! Všechny věci kolem nás jsou inspirativní. Poezie je ve všem. Na první pohled se zdá, že poezie je jen kapička v moři, která nevyřeší žádný problém. Ale je to kapička, bez které by tomu moři něco chybělo,“ zamýšlí se František Novotný v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.