Úžasné životy: Luděk Munzar podle Františka Novotného

16. srpen 2020

Nad kávou a zákuskem vzpomínal básník František Novotný na rozhlasového partnera Luďka Munzara. V malé modřanské cukrárně připomíná podobizna obou umělců jejich schůzky.

Zdeněk Novotný s Luďkem Munzarem tam připravovali oblíbené pořady Okouzlení slovem nebo Setkání s Karlem Čapkem. „Tady pro mě čas voní vanilkou a vzpomínkami, tady to všechno začalo,“ svěřuje se básník v úvodu vyprávění.

František Novotný a Luděk Munzar ve studiu při natáčení pořadu Okouzlení slovem

Za setkáním obou umělců stojí Munzarova manželka Jana, pro kterou Novotný připravoval rozhlasové scénáře pro pořad Šansony, songy a písničky. „Nosil jsem Janě scénáře domů, Luděk je vyzvedával u branky. A tak jsme se dohodli, že si dáme kafe,“ vzpomíná nad zákuskem František Novotný.

Nový impuls do života

Spolupráce s básníkem Novotným přišla v období, kdy už Munzara trápily zdravotní problémy, a stala se novým impulzem v jeho životě. „Zdálo se, jako by Luděk znovu škrtl o pedál plynu a měl najednou znovu chuť do života,“ ujišťuje František Novotný.

O hodnotě Národního divadla, o létání, autech a dalších důležitých oblastech života Luďka Munzara, ale především o básních a poezii hovoří František Novotný v cyklu Úžasné životy.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...