Podle Milana Slezáka Írán připravuje jadernou zbraň
Proč ženevská jednání o íránském jaderném programu neskočila dohodou, jak mnozí předpokládali? Odpověď hledal zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.
„V tuto chvíli je otázka, která ze dvou stran ustoupí. Zatím to vypadá, že teď je na řadě Írán.“ Co by měla obsahovat tzv. dobrá dohoda? „Podle Íránu by ústupky mezinárodního společenství měly vypadat tak, že jim ponechá jaderný program.“
„Írán svůj jaderný program skrýval 18 let. Rozjel ho ale v takovém rozsahu, že by podle mě na konci měla být snaha vytvořit jadernou bombu. Íránu jde hlavně o zrušení sankcí, proto i předstírá ochotu jednat. Chce bez překážek využívat jadernou energii k civilním účelům.“
Írán a obohacený uran
Jsou nějaké důkazy, že Írán opravdu uran obohacuje? „Program obohacování uranu, který Írán 18 let nepřiznal, je podle všeho opravdu ve velkém rozsahu. Když chcete používat uran v jaderné elektrárně, stačí vám uran obohacený tak na 2–3 %. Pokud ale mají odstředivky na desítky procent, pak to nesedí.“
„Írán tvrdí, že potřebuje uran obohacený na 20 % pro léčbu onkologických pacientů. Je z toho patrno, že výhledovově se tato země chystá na 90% obohacení uranu, které prý potřebuje pro svůj výzkum. Ale když někdo už dnes zvládne 20% uran, tak zvládne i jadernou zbraň.“
Další témata: Číny chystá restart ekonomiky. Otevřelo tajné zasedání komunistických špiček cestu k reformám ekonomickým nebo snad i politickým? Byl někdejší palestinský předák Jásir Arafat otráven? Experti ze Švýcarska totiž našli v jeho ostatcích nepřiměřené množství polonia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.