Po službě ve Valdicích jsem pro trest smrti, říká vězeňský kaplan Aleš Jaluška
Strávil 24 let jako duchovní v nejtěžší české věznici Valdice. Proč změnil názor na trest smrti? A je možné, že se vrah nebo člověk jako Ivan Jonák obrátí na víru?
„Před Valdicemi jsem byl proti. Dnes tvrdím, že ve fungujícím právním systému má trest smrti své místo,“ říká bývalý vězeňský kaplan Aleš Jaluška. „Doživotní trest neměl na mnohé vězně vůbec žádný účinek,“ dodává.
„Řada vrahů jsou slušní lidé, kteří v určité situaci selhali, což je samozřejmě neomlouvá,“ myslí si. „jiní si ale jsou schopni chladnokrevně propočítat, kdy se jim ještě trest vyplatí, a kdy už ne.“
Obrácení Ivana Jonáka?
Po 16 letech právě teď opouští zdi Valdic Ivan Jonák, majitel Discoland Sylvie, a odsouzený za objednávku vraždy své manželky. Podle rozhovorů, které v poslední době poskytl, se může zdát, že je výjimečně vzdělán v bibli, poznamenává moderátorka Daniela Brůhová.
„To, že je někdo v něčem vzdělán, ještě neznamená, že tomu rozumí a že se tím řídí,“ odpovídá neadresně Jaluška. „Vzdělání v čemkoli znamená jediné: že člověk vydrží dostatečně dlouho šoupat kalhoty vo lavici, případně louskat písmenka nějaký knihy. Ve vězení na to může být dost času.“
Škola místo kriminálu
Aleš Jaluška se také snažil přimět vězně, aby se sami vzdělávali. Například v angličtině. „Dva vězni dokonce skládali Cambridgeskou jazykovou zkoušku a jeden ji ve vězení dokonce úspěšně složil.“
Zamýšlí se také nad „šokem ze svobody“, který prožívají nejen trestanci opouštějící brány věznice, ale i celá naše společnost. „Židé putovali 40 let pouští, aby ztratili mentalitu otroků a naučili se žít jako svobodní lidé. A my jsme zatím jen na půli cesty.“
Související
-
Nevím, jestli zrovna Ivan Jonák nebo Ivan Roubal našli ve vězení boha, pochybuje novinář Josef Klíma
Investigativní novinář Josef Klíma se desítky let zabývá kriminálními případy. Jeho kauzy a knihy posloužily jako předlohy k filmům. Teď mu vyšla nová kniha.
-
Točit o masovém vrahovi jsem skoro odmítla, přiznává režisérka Případu Roubal Tereza Kopáčová
Televizní minisérie Případ Roubal právě vrcholí. „Ivan Roubal byl velmi složitá osobnost. Má právo na obhajobu?“ ptá se režisérka v Blízkých setkáních.
-
„Cos dal svojí starý?“ Kupujeme dárky, abychom se vykoupili z povinnosti, říká farář Aleš Jaluška
Taky myjete na Vánoce okna? Bývalý vězeňský kaplan a farář Aleš Jaluška si zdánlivě hraje se slovíčky. Ale hlavně si pohraje s vaším (s)vědomím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.