„Cos dal svojí starý?“ Kupujeme dárky, abychom se vykoupili z povinnosti. Kolik do svých drahých vrazíte letos? ptá se farář Aleš Jaluška
Taky myjete na Vánoce okna? Bývalý vězeňský kaplan a farář Aleš Jaluška si zdánlivě hraje se slovíčky. Ale hlavně si pohraje s vaším (s)vědomím.
Adventní čas? Husitský farář Aleš Jaluška se pozastavuje nad tím, jak všichni blázní s mytím oken. „Musej mít vypucovaný vokna zevnitř-zvenku. Ale nikdo nemyje vokna svý vlastní duše,“ říká. „Aby viděl ten svět veselejc. A ne, že bude neustále frflat a brblat a na něco hubovat.“
Okna duší byste ale měli mýt i svým blízkým. „Pohladit a přemýšlet, čím mu udělat radost. Než jen demonstrovat, jak je nám náš drahej drahej. Takže kolik do něj můžem vrazit,“ šahá každému do svědomí. Dobře si ale uvědomuje, že nejhorší je vydržet tlak okolí, které se ptá: Co jsi dostal?
„Cos dal letos svý starý?“
„Nevím, kde to vzalo počátek. Ale věci se nám posunuly do materiální roviny. Vono to není špatný. Vono patří k lidskýmu životu starat se vo to, abych se měl dobře. Jenže když se starám vo to, abych se měl dobře, tak se začnu starat i vo to, abych se měl líp nežli ty druhý. A pak už to může jít do zla.“
Dárky se tak kupují z povinnosti. Protože by prostě pod stromečkem měly být. Nakupují se rychle, on-line. Aby už to bylo za námi. „Kde je potom ta radost?“ ptá se Jaluška. „Pak už jde vopravdu jenom vo to, kolik do těch drahejch můžu vrazit. Drazí, já do vás vrazím. A výjimečně ne nůž, ale 5000.“
Nákup vykoupení
Jak ale na to připravit děti, na které zase tlačí jejich party, co mají za mobil a jaké mají značkové oblečení? „Tady je problém v tom, že si mnohdy těma věcma kupujeme dítě. Kdybychom jim od mala dávali čas, bylo by to někde jinde,“ myslí si. A varuje i před masáží zpráv v médiích.
Novoroční přání? Hospodine, pane a tvůrče náš, dej, ať přestanem blbnout a ať se nám rozum do hlavy vrátí a vnímání do duše a do srdcí!
Aleš Jaluška
Pořád vám totiž opakují, jak je vánoční nakupování důležité pro růst ekonomiky. Podle Jalušky je spíš důležité udržet rovnováhu. „Peníze nejsou od ďábla. Kdyby nebylo peněz, tak by nešlo spoustě lidem pomoct,“ říká. „Když ale chci dopředu, potřebuju dvě nohy. Jedna je hmotná, druhá duchovní.“
Běloch není king!
Aleš Jaluška má jako cestovatel, horolezec a člen několika himálajských expedicí osobní zkušenost s muslimským obyvatelstvem v Afghánistánu i Sýrii. Čte si v koránu. „My tady žijeme v různých pověstech a legendách. Nesnažíme se tu jinakost pochopit. Snažíme se ji zlomit.“ Chcete příklad z kultury?
„Robinson Crusoe. První myšlenka osamělého bílého muže na ostrově není: Budu mít přítele. Ale: Budu mít sluhu. Podobně bílý muž Old Shatterhand. Bílý muž je prostě ten, kterej je tady velkej king a velkej gigant.“ Doporučuje proto přečíst si radši knihu Aloise Musila Ze světa islámu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.