Plukovnice lidských duší Helena Sováková: Psycholožka, která učí, že i hrdinové potřebují klid
Podstatou práce armádního psychologa není boj, ale příprava na něj a na těžké životní situace. „Nemusíme ale pořád jen bojovat. Důležité je hledat i místa, kde jsme v klidu. A to dnes mnohým schází. Žijeme v neustálém módu boj, výkon, připravenost. Zapomínáme, že život má být i o klidu, odpočinku a o tom, že si dovolíme nic nedělat. Jen tak lelkovat, nudit se. Nuda je zdravá,“ říká s úsměvem bývalá armádní psycholožka Helena Sováková v pořadu Blízká setkání Terezy Kostkové.
„V armádě jsou lidé, kteří se rozhodli sloužit vlasti. Ale i oni jsou jen lidé. Mají své duše, radosti i starosti,“ říká bývalá armádní psycholožka Helena Sováková. O svých zkušenostech a příbězích mluví také v knize Plukovnice lidských duší, kterou s ní napsal novinář Martin Moravec.
„Dostal mě v rozhovorech tam, kam jsem si ani nemyslela, že dojdu. Naslouchal mi tak, že jsem neměla problém sdělit cokoli. Byly to silné chvíle – proto vznikla i naše ‚krabička kapesníků‘, protože jich padlo spousta. Martin se držel, ale bylo vidět, že i pro něj to byly silné příběhy,“ uzavírá psycholožka v Blízkých setkáních.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka