Pekl pro anglickou královnu. „Vdolky drobí pejskům. Má ráda čokoládu,“ říká Josef Maršálek

7. únor 2019

Cukrář Josef Maršálek se z moravské vísky dostal až do londýnského obchodního domu Harrods nebo Buckinghamského paláce. Bonbóny připravil i Tereze Kostkové.

„Věděl jsem, co chci dělat, už jako kluk. Ale rodiče chtěli, abych učil. Uspokojil jsem rodiče, ale ne sebe. Po roce jsem vzal kufr s knihami, dva rondony a šel jsem do Prahy.“ Tady Josef Maršálek získal výuční list, a začal dálkově studovat vysokou hotelovou školu. Několik let cestoval mezi Anglií a Prahou. Učil se v Indii. Znovu se do Anglie vrátil v roce 2007.

V Buckinghamském paláci

„Agentura mě posílala na neskutečná místa, jako byl třeba Buckinghamský palác. Ty populární anglické vdolky ke kávě prý královna drobí psíčkům. Má ráda čokoládu v kombinaci se sušenkami a hrušky zapečené v těstě s kořením a mandlemi.“

Pak následoval obchodní dům Harrods v Londýně. „Dělal jsem tam několik týdnů jablečné páje, přestože jsem před tím pracoval jako šéfcukrář v pětihvězdičkovém hotelu. Ale mě to nevadilo, protože to místo bylo neuvěřitelné,“ popisuje cukrář, jehož životopis vyjde v knižní podobě.

Slané fialky pro Terezu

Čtyřicet ručně dělaných čokoládových bonbonů přinesl Josef Maršálek do studia i moderátorce Tereze Kostkové. Ten, po kterém sáhla, měl náplň ze slaného karamelu a byly v něm fialky.

Kdy se v Evropě začaly dělat sladké cukrovinky? Kolik surovin je potřeba na 8000 vánočních perníčků? Má rád sladké?

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související