Pavlína Nečásková: Válka na Ukrajině mění Slovensko. Rusofílii nahrazuje vlna solidarity

2. březen 2022

Invaze na Ukrajinu semkla slovenskou společnost. Slovenská vláda včera schválila urychlený azylový program pro lidi prchající před válkou. Přesto velká část Slováků věří dezinformacím. Opatrně v otázce agrese našlapuje i bývalý premiér a předseda druhé nejpopulárnější strany SMER Robert Fico. V audiozáznamu dostane prostor i otázka, kam se Slovensko posunulo od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Slovensko je od včerejška pro utečence z Ukrajiny oficiálně dočasným útočištěm. Rozhodla o tom vláda Eduarda Hegera. Status umožní rychlý a neomezený přístup jak na trh práce, tak i ke zdravotní péči.

Čtěte také

„Stejnou vlnu solidarity jako v Česku vidíme i na Slovensku. Lidi se snaží pomáhat, posílají pomoc, jezdí na vlastní pěst na hranice, což je ale teď věc, kterou úřady nedoporučují. Nejvíce v současné chvíli chybí na hraničních přechodech zdravotní pomoc, s čímž běžná veřejnost úplně pomoct nemůže,“ popisuje situaci bývalá zpravodajka na Slovensku a redaktorka Českého rozhlasu Pavlína Nečásková.

Příliv i odliv Ukrajinců

Očekává se, že dopady přílivu Ukrajinců na pracovní trh na Slovensku budou obrovské. Zároveň se Slovensko bude potýkat i s odlivem ukrajinských pracovníků, kteří pracovali například ve zdravotnictví a stavebnictví. Podle ukrajinského ministerstva vnitra se doteď ze zahraničí vrátilo na Ukrajinu až 80 000 lidí.

„Ukrajinci se skutečně houfně vracejí domů. Jak ale bude zdravotnický systém a stavební průmysl postižen, se ukáže až v dlouhodobějším horizontu. To, že vláda schválila urychlený azylový program je tedy samozřejmě dobré, ale nikdo si teď neumí představit, jak to bude fungovat v reálu.“

Slovenský ministr financí Igor Matovič prohlásil, že Slovensko si poradí s jakýmkoli přílivem ukrajinských uprchlíků. Podle Pavlíny Nečáskové ale jde o velkolepé plány. „Nechci Slovensko podceňovat, ale myslím si, že budou potřebovat pomoc okolních států. Se Slovenskem teď intenzivně jedná Česká republika. S přílivem uprchlíků na Slovensko hodlá pomoct i Maďarsko, které se uprchlíkům dlouhodobě bránilo.“

Rozdělená společnost

Přestože je chuť pomáhat na Slovensku obrovská, Pavlína Nečásková upozorňuje, že slovenskou společnost i politiku stále rozděluje nejednotný postoj k USA a Rusku. Naráží zejména na spornou dohodu o obranné spolupráci s USA, kterou slovenská vláda podepsala minulý měsíc.

Čtěte také

„Dohoda by měla rozšiřovat spolupráci, ke které se Slovensko zavázalo vstupem do NATO. Jedná se o byrokratické záležitosti, které by se dohodou měly zjednodušit. Přesto dohoda velmi rozdělila slovenskou společnost i politickou scénu. Nejvíce proti ní bojoval Robert Fico a Peter Pellegriny, čímž velmi podporovali váhající část společnosti, která podléhala dezinformacím. Zejména zprávám o americké invazi na Slovensko nebo odevzdání autonomie do rukou USA. Což vůbec není pravda.“

Příklon k Západu?

Přesto došlo ve slovenské společnosti od začátku války na Ukrajině k velkému posunu. „Ještě před dvěma týdny na Slovensku převládala rusofílie, inklinace na Východ a velká nedůvěra ke Spojeným státům. Na konci minulého týdne, když už bylo jasné, že na Ukrajině začala válka, průzkum slovenských Hospodářských novin ukázal, že přes 60 % lidí věří, že za válku na Ukrajině může Rusko. Oproti průzkumům před invazí je to obrovský posun. A Robert Fico bude muset zvážit, na jakou stranu se postaví.“

Robert Fico podle slov Pavlíny Nečáskové totiž sice ruskou invazi odsoudil, ale „našlapuje velmi opatrně a neustále mluví o konfliktu Ruska se Spojenými státy, do kterého by se Slovensko zapojovat nemělo. Říká, že to sice není správné, že na Ukrajině jezdí ruské tanky, zároveň se ale proti Ruské federaci nevymezuje.“

Spustit audio

Související