Pavel Landovský. Temperamentní bouřlivák, který nesnášel lež

„Čo bolo, to bolo, terazky som majorom,“ prohlašuje major Terazky ve filmu Černí baroni, kde ho skvěle ztvárnil Pavel Landovský. Film z roku 1992 byl jeho návratem  po nucené emigraci. Výrazně na sebe upozornil také postavou Mluvky v komedii Vratné láhve. Za roli byl nominovaný v roce 2007 na Českého lva. Svůj profesní vrchol ovšem prožíval v průběhu let 1967 až 1969. Tehdy natáčel až sedm snímků ročně a stal se bez přehánění největší hvězdou českého filmu 60. let.

Jednou dokonce točil dva filmy současně v Česku i na Slovensku a museli ho na natáčení dopravovat letadlem. Miloš Kopecký, když zakázali jejich společný film Já, truchlivý Bůh z roku 1969, tehdy řekl Jiřině Jiráskové: „To je dobře, že film zakázali, Lanďák byl totiž mnohem lepší jak já.“

Jak se máte Vondrovi, napsal pod pseudonymem

Landovský byl i dramatik. Jeho hru Hodinový hoteliér nastudoval na jeho domovské scéně Evald Schorm s Oldřichem Novým a Miroslavem Homolou a pod pseudonymem napsal například seriál Jak se máte Vondrovi. V roce 1979 odjel do Vídně, kde byl donucený zůstat, protože mu v roce 1981 bylo odebráno Československé občanství. Několikrát se pokusil vrátit, ale nikdy se mu to nepovedlo. 

Landovský miloval ženy. V mládí často vyrážel do společnosti s Václavem Havlem, který mu byl také dvakrát svědkem na svatbách. Byl čtyřikrát ženatý a z těchto svazků má dcery Ivu, Beatrici, Andreu a syna Jakuba. Mimo manželství se mu narodila ještě dcera Pavlína. Zemřel 10. října 2014. Jak vypadalo jeho dětství ve válečném Československu, proč nikdy nestudoval herectví, a čím zaujal zahraniční filmaře? To se dozvíte v dnešních příbězích z kalendáře. 

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.