Pavel Landovský. Temperamentní bouřlivák, který nesnášel lež
„Čo bolo, to bolo, terazky som majorom,“ prohlašuje major Terazky ve filmu Černí baroni, kde ho skvěle ztvárnil Pavel Landovský. Film z roku 1992 byl jeho návratem po nucené emigraci. Výrazně na sebe upozornil také postavou Mluvky v komedii Vratné láhve. Za roli byl nominovaný v roce 2007 na Českého lva. Svůj profesní vrchol ovšem prožíval v průběhu let 1967 až 1969. Tehdy natáčel až sedm snímků ročně a stal se bez přehánění největší hvězdou českého filmu 60. let.
Jednou dokonce točil dva filmy současně v Česku i na Slovensku a museli ho na natáčení dopravovat letadlem. Miloš Kopecký, když zakázali jejich společný film Já, truchlivý Bůh z roku 1969, tehdy řekl Jiřině Jiráskové: „To je dobře, že film zakázali, Lanďák byl totiž mnohem lepší jak já.“
Jak se máte Vondrovi, napsal pod pseudonymem
Landovský byl i dramatik. Jeho hru Hodinový hoteliér nastudoval na jeho domovské scéně Evald Schorm s Oldřichem Novým a Miroslavem Homolou a pod pseudonymem napsal například seriál Jak se máte Vondrovi. V roce 1979 odjel do Vídně, kde byl donucený zůstat, protože mu v roce 1981 bylo odebráno Československé občanství. Několikrát se pokusil vrátit, ale nikdy se mu to nepovedlo.
Landovský miloval ženy. V mládí často vyrážel do společnosti s Václavem Havlem, který mu byl také dvakrát svědkem na svatbách. Byl čtyřikrát ženatý a z těchto svazků má dcery Ivu, Beatrici, Andreu a syna Jakuba. Mimo manželství se mu narodila ještě dcera Pavlína. Zemřel 10. října 2014. Jak vypadalo jeho dětství ve válečném Československu, proč nikdy nestudoval herectví, a čím zaujal zahraniční filmaře? To se dozvíte v dnešních příbězích z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
„Nedalo se s ním vydržet,“ vzpomíná žena Pavla Landovského, dramatička Helena Albertová
Byl to muž výrazný svým chováním i zjevem. Byl spontánní, nevázaný a bouřlivý. Jak se dostal Pavel Landovský k herectví a jaký byl před svou smrtí?
-
Václav Havel namluvil ke knize Dálkový výslech 14 hodin. Potom v ní tak škrtal, že ji sám přepisoval
V poslední době mu vyšly tři knihy, o kterých říká, že je to pozdní sběr. Mezi nimi i 12. vydání knihy Dálkový výslech. Těch výslechů ale Karel Hvížďala udělal víc.
-
Ladislav Smoček: Landovského mám na svědomí já
Pochází z vojenské rodiny, na což byl patřičně hrdý. „Žena se mi později smála, že jsem militarista,“ říká dramatik, divadelní režisér a spoluzakladatel Činoherního klubu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.