Pavel Kosatík: Kdyby veřejná debata probíhala trochu klidněji, nebylo by to na škodu
Uplynulo 80 let od úmrtí Karla Čapka. V čem jsou jeho myšlenky dnes aktuální?
„Čím jsem starší, tím mám Karla Čapka radši. Když jsem byl mladý a radikální, přišlo mi, že byl v některých věcech moc měkký, že zaobloval konflikty a že se zla v lidech bál. Teď si ale čím dál víc uvědomuju, že v tom, jak zdůrazňoval spíš ty pozitivní než negativní vlastnosti, byl neskutečně silným a i pro dnešního člověka poučným případem,“ říká v pořadu Jak to vidí Pavel Kosatík.
Karel Čapek nejvíc bojoval s nacismem v obyčejných českých duších a bál se o to, aby zlo nepropuklo v nich. My dnes víme, že propuklo, i to, proč Karel Čapek umřel. Že ho nezabil Hitler, ale Češi.
Pavel Kosatík
Pozitivní příklady mají smysl
„Když dnes s něčím nesouhlasím, mám několik možností, jak se k tomu postavit. Můžu kritizovat, nadávat, stěžovat si – a může to mít hodnotu, na kritice principiálně nevidím nic špatného –, ale zrovna tak můžete lidem podsouvat ty lepší příklady a snažit se ukazovat na to lepší v nich. A i když to třeba má někdy až moc dlouhý časový dosah a vy se toho třeba ani nedožijete, tak už jenom to, že se dnes o těchto tématech v souvislosti s Karlem Čapkem mnoho desítek let po jeho smrti bavíme, znamená, že opravdu má cenu hledat na lidech to dobré a že nejde o sentiment nebo uhýbání před problémem.“
O slušnost by se měl snažit každý
Podle Pavla Kosatíka se ani dnešní doba ještě nenabažila efektního pojmenovávání problémů. „Kdyby veřejná debata probíhala trochu klidněji, nebylo by to na škodu,“ dodává s tím, že novoroční apely politiků volající po větší slušnosti ve společnosti, by měly mířit i do jejich vlastních řad.
Další témata rozhovoru: K čemu jsou dobré ankety o národní velikány? Co by mělo obsahovat novoroční poselství politiků? Byl rok 2018 v něčem přelomový? Nový rok přinese mimo jiné 30. výročí sametové revoluce. Co z tehdejších ideálů bychom si měli připomínat? A touží naše společnost po svobodě?
Související
-
Eduard Stehlík: Čapek by se Hitlerovi postavil. I jako pacifista věděl, že zlu nelze jen ustupovat
Karel Čapek byl nevoják, kvůli Bechtěrevově nemoci nebyl za první světové války ani odveden. Byl proti boji a zbraním a věřil v člověka. Jak by se asi postavil k Mnichovu?
-
Jan Budař: Do Karla Čapka jsem se úplně ponořil. Naprosto mě fascinoval
Ve svých 40 letech si už zkusil povolání režiséra, scénáristy, skladatele, textaře, zpěváka, moderátora a také herce. A v posledních měsících se vžil do specifické role.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.