Pavel Kosatík: Dubček byl ve skutečnosti tvrdý aparátník
Česká republika si připomíná 50. výročí násilného potlačení vzpomínkových protestů při prvním výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. V čem byl srpen 1969 v kontextu dalšího vývoje přelomový?
Vzpomínkové protesty, které chtěly navázat na vzepětí solidarity v československé společnosti v prvním pookupačním týdnu, byly tvrdě potlačeny představiteli domácího politického vedení. V tomto smyslu představoval srpen 1969 podle Pavla Kosatíka symbolické vyvrcholení událostí uplynulého roku, během nějž se upálil Jan Palach a došlo k nástupu husákovské linie ve vedení KSČ.
Vězení za přestupek
„Podstatné bylo i to, že předsednictvo tehdejšího federálního shromáždění v čele s Alexandrem Dubčekem přijalo opatření, které přes noc velmi zpřísnilo trestání demonstrantů. Nemohli tak rychle změnit trestní zákon, ale mohli zpřísnit přestupkový zákon,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí Pavel Kosatík.
„Takže když vás na ulici uviděl policajt a nelíbil jste se mu, tak vás mohl za přestupek zavřít až na tři měsíce, dát vám pokutu až pět tisíc korun, což byl skoro trojnásobek tehdejšího průměrného platu, anebo taky obojí dohromady.“
Jsme s vámi?
Pražské jaro představovalo pro většinu lidí naději, že existuje naděje na demokratizaci režimu. Propast mezi komunistickou politickou reprezentací a zbytkem společnosti ovšem podle Pavla Kosatíka v Československu existovala i v této době takzvaného obrodného procesu, jen ji přikryly „milosrdné mimikry“.
„Hodně z proklamované solidarity – z hesel Jsme s vámi, buďte s námi a dalších – byla přání, která ale neodpovídala realitě. Dubček byl ve skutečnosti velice tvrdý aparátník, který si ze všeho nejvíc hlídal situaci ve straně. Na povrch mohl působit měkce a leccos lidem dovoloval, ale svůj horizont kovaného straníka nepřekročil,“ hodnotí Kosatík.
Husák jako hřebíček do rakve
Definitivní konec naděje na změnu poměrů znamenal nástup Gustáva Husáka do čela strany. Dubček, jakkoli je na místě jeho roli reformátora zpochybňovat, představoval symbol obrodného procesu a jeho konec ve vedení strany měl proto také symbolický význam. S nástupem Husáka došlo ke konečnému otočení kormidla směrem k normalizaci, byť její pozvolný nástup probíhal „salámovou metodou“ už od září 1968.
Další témata rozhovoru: Co si Pavel Kosatík myslí o polemice o takzvaný český úděl mezi Milanem Kunderou, Václavem Havlem a dalšími z přelomu let 1968 a 1969? Čím žila česká společnost před třiceti lety – v létě 1989? A byla připravená na pád režimu?
Související
-
Eduard Stehlík: Jan Palach se neupálil na protest proti sovětské okupaci
Plný života, bojovník a rošťák, který nesnášel nespravedlnost, měl celou řadu plánů a idejí – takový byl student Jan Palach. Co je klíčem k pochopení jeho činu?
-
Brutální potlačení demonstrace 21. srpna 1969 znamenalo definitivní konec nadějí po pražském jaru
Před 50 lety si lidé po celé republice připomínali první výročí od okupace. Jenom v Praze na Václavském náměstí se sešlo odhadem až sto tisíc lidí, demonstrovalo se ale i v dalších městech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.