Past na generála aneb Krvavá lázeň v Hošticích. Partyzánský příběh, který dodnes vyvolává otazníky
Byly jich tisíce. Mužů i žen. Vydali se na cestu, na níž číhala smrt. Žili v lesích, spali, kde se dalo. V dešti i mrazu, v tvrdých podmínkách, na hranici života a smrti, s vědomím, že půjde i o zkoušku jejich charakterů. Zprvu byli partyzáni označováni za hrdiny bez bázně a hany. Později dostávali nálepky lupičů a vrahů. Mnozí z nich se po válce ocitli v politické mlýnici. Jiný nebyl ani příběh z Hoštic u Kroměříže. Byl duben 1945. A i sem vtrhla nenávist, strach a smrt.
Související
-
V lese u Zbyslavce jsou pozůstatky zemljanky. Na konci války...
V lesích mezi vesnicemi Zbyslavec a Licoměřice můžete na úpatí Železných hor dodnes narazit na pozůstatky zemljanky. Úkryt, který si během války vybudovali partyzá...
-
Vypálené Vařákovy paseky. Příběh z konce války ve vzpomínkách Boženy Kršákové-Vařákové
Na sklonku německé okupace Čech a Moravy se nacistické bezpečnostní a ozbrojené síly pomstily obyvatelům několika vsí a osad, kteří na Valašsku pomáhali partyzánům.
-
Práskač. Z jeho hospody se šlo rovnou do koncentráku
Bývalý legionář za protektorátu ochotně pomáhal s odhalováním odbojářů. Jako hostinský z Horní Cerekve na Pelhřimovsku udával i naprosto nevinné a nevědoucí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser