Ottův slovník naučný obsahuje 180 tisíc hesel. Překonala ho až internetová Wikipedie
Ottův slovník naučný, někdy také zvaný Ottova encyklopedie, vycházel od ledna roku 1888 do roku 1909. Má sedmadvacet svazků a jeden svazek dodatků. Celkem obsahuje přes 180 tisíc hesel a pět tisíc ilustrací, dohromady má téměř třicet tisíc stran. Slovník s podtitulem Encyklopedie obecných vědomostí byl dlouhých sto let největší českou encyklopedií a až v první polovině jednadvacátého století ho v počtu hesel překonala česká verze internetové encyklopedie Wikipedie.
Pro monumentální dílo, které mělo zpřístupnit uživatelkám a uživatelům vědomosti a poznatky z nejrůznějších oborů, sestavil pražský nakladatel Jan Otto redakční tým, složený z předních zástupců české vědy, techniky a teologie. Na tvorbě velice podrobných hesel se nakonec podílelo přes tisíc odbornic a odborníků. Slovník se dočkal několika reedic a od konce 20. století existuje i v elektronické podobě.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
945. schůzka: Dle Ottova slovníku naučného...
Tradiční začátky jakéhokoli životopisu se však neodehrávají na hřbitově, nýbrž v rodném městě (či vesnici), v rodné světnici, u kolébky tam se nacházející.
-
Wikipedia. Používáme ji pravidelně, ale málokdo ví o jejím vzniku a historii
Věděli jste, že Wikipedia vznikla jako vedlejší produkt úplně jiného projektu? Vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.