Oldřich Daněk: Rudolfinská noc. Rozhlasová hra o Johannu Keplerovi v Praze

26. prosinec 2021

„Ani Bůh nemůže všechno. Nesmí lhát,“ prohlašuje hlavní hrdina. Životopisná hra o cestě za svobodou ducha. V hlavních rolích Jaroslav Kepka, František Němec, Hana Maciuchová nebo Alois Švehlík. 

Osoby a obsazení: Jan Kepler (Jaroslav Kepka), Bürgi (Lukáš Hlavica), Toledano (Miroslav Středa), Tycho de Brahe (Alois Švehlík), Rudolf II. (František Němec), Vaitauer (Antonín Molčík), Kristina (Taťjana Medvecká), Hoffmann (Petr Pelzer), Kateřina (Hana Maciuchová), Russworm (Jiří Klem), Bacháček (Otomar Krejča), holka (Valérie Zawadská), Don Baltazar (Rudolf Pellar) a v menších rolích Rudolf Kvíz, Tomáš Pergl, Jiří Litoš, Josef Plechatý, Petr Šplíchal a Světlana Lavičková
Dramaturgie: Pavel Minks
Zvuk: Miloš Kot
Zvuková spolupráce: Alena Vejsadová a Tomáš Pergl
Režie: Josef Henke
Natočeno: v roce 2003

„Ani Bůh nemůže všechno. Nesmí lhát,“ říká ve hře její hlavní hrdina Johannes Kepler. V rudolfinské Praze je dovoleno téměř vše. Bude možné najít a hlavně obhájit pravdu?

Rozhlasová hra o astronomovi a městě, jak zní její podtitul, vás zavede do Prahy let 1600 až 1611, kdy zde vedle sebe působili vědci jako Tycho de Brahe, Johannes Kepler, Jan Jesenius, ale také množství astrologů, alchymistů a šarlatánů.

Když hvězdář a matematik Kepler přijel do vzkvétajícího sídelního města císaře Rudolfa II., bylo mu 28 let. A troufal si jít na cestě za odhalováním tajemství vesmíru dál než jeho předchůdce a učitel Mikuláš Koperník.

Keplerův život v Praze, jak jej líčí hra, byl cestou za svobodou myšlení. Byl naplněn významnými objevy, ale i řadou omylů a ztrát. V Daňkově hře je historie spjata s individuálním osudem Johanna Keplera a jeho příběh je zase neodlučitelně spojen s živým tématem svobody. S problémem její křehkosti, jejího uchování a rozvíjení. Keplerova životní dráha, vykoupena omyly i ztrátami, je ve hře vylíčena jako cesta ke svobodě ducha.

O autorovi

Oldřich Daněk, dramatik, prozaik, scénárista a režisér se narodil 16. ledna 1927. Pro divadlo napsal více než dvě desítky her a od poloviny šedesátých let patřil také mezi nejvýznamnější rozhlasové autory. Náměty ke svým hrám často čerpal v historii a prostřednictvím dramatických příběhů, které se odehrávají v minulosti, se jako autor vyjadřoval k současnosti.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související