Oldřich Daněk: Rudolfinská noc. Rozhlasová hra o Johannu Keplerovi v Praze
„Ani Bůh nemůže všechno. Nesmí lhát,“ prohlašuje hlavní hrdina. Životopisná hra o cestě za svobodou ducha. V hlavních rolích Jaroslav Kepka, František Němec, Hana Maciuchová nebo Alois Švehlík.
„Ani Bůh nemůže všechno. Nesmí lhát,“ říká ve hře její hlavní hrdina Johannes Kepler. V rudolfinské Praze je dovoleno téměř vše. Bude možné najít a hlavně obhájit pravdu?
Rozhlasová hra o astronomovi a městě, jak zní její podtitul, vás zavede do Prahy let 1600 až 1611, kdy zde vedle sebe působili vědci jako Tycho de Brahe, Johannes Kepler, Jan Jesenius, ale také množství astrologů, alchymistů a šarlatánů.
Když hvězdář a matematik Kepler přijel do vzkvétajícího sídelního města císaře Rudolfa II., bylo mu 28 let. A troufal si jít na cestě za odhalováním tajemství vesmíru dál než jeho předchůdce a učitel Mikuláš Koperník.
Keplerův život v Praze, jak jej líčí hra, byl cestou za svobodou myšlení. Byl naplněn významnými objevy, ale i řadou omylů a ztrát. V Daňkově hře je historie spjata s individuálním osudem Johanna Keplera a jeho příběh je zase neodlučitelně spojen s živým tématem svobody. S problémem její křehkosti, jejího uchování a rozvíjení. Keplerova životní dráha, vykoupena omyly i ztrátami, je ve hře vylíčena jako cesta ke svobodě ducha.
O autorovi
Oldřich Daněk, dramatik, prozaik, scénárista a režisér se narodil 16. ledna 1927. Pro divadlo napsal více než dvě desítky her a od poloviny šedesátých let patřil také mezi nejvýznamnější rozhlasové autory. Náměty ke svým hrám často čerpal v historii a prostřednictvím dramatických příběhů, které se odehrávají v minulosti, se jako autor vyjadřoval k současnosti.
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.
Související
-
353. schůzka: Syn čarodějnice (1. část)
„Je to zvláštní, prazvláštní, místy až hrozná četba, ten Keplerův životopis, ten jeho vlastní, vlastnoruční životopis; chladný, věcný, nešetřící ani sebe ani rodinu.“
-
Meteor o matematickém cukroví, vědeckých básních a Keplerovi v Praze
01:27 Cukroví pohledem matematiky 08:11 První lék proti infekcím 13:23 Dá se básnit o fyzice? 22:57 Vypadávají rybám zuby? 28:32 Složitý zrod Keplerových zákonů
-
Proč se říká „A přece se točí“?
„Eppur si muove!“ Neboli: „A přece se pohybuje!“ Tak doslova to před inkvizičním soudem řekl Galileo Galilei. Tedy prý.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.