Odposlechy už bereme jako samozřejmost

11. únor 2014

Slovní přestřelky mezi USA a Bruselem kvůli odposlechům jsou strkanicí na Titaniku, říká Erik Best.

Aféra Snowden způsobila, že odposlechy už nevnímáme jako negativní věc. Když Rusové zveřejnili přepisy rozhovorů Victorie Nulandové, lidé se pozastavili pouze nad jejich obsahem. Nemůžeme se proto divit, že během olympiády v Soči tam lidé žijí jak v křišťálové kouli. A že ruské úřady v klidu prohlásily, že budou veškeré odposlechy a tam nasbírané informace uchovávat tři roky.


Zahraniční investoři a přírodní zdroje kompenzují nadvládu oligarchů

V souvislosti se situací na Ukrajině si Erik Best povzdychl, že „tu není žádná snaha politiků nebo oligarchů tu situaci řešit“. My na rozdíl od Ukrajiny nebo Bosny máme významné zahraniční investice, Rusko ropu a plyn. Proto je u nás nebo v Rusku situace zatím odlišná.

Co si dále myslí o problému nezaměstnanosti, o vztazích s Čínou nebo duchu olympiády a odměnách za medaile, se dozvíte ze záznamu v iRadiu.

autor: Erik Best
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.