Ödön von Horváth: Neznámá ze Seiny

14. červen 2015
Neznámá ze Seiny; Maska o které se věřilo, že je posmrtnou maskou mladičké sebevražedkyně, která se utopila v Paříži koncem 19. století.

Rozhlasová hra je k poslechu do neděle 21. června 2015.

Inscenace hry rakouského dramatika inspirovaná maskou neznámé sebevražedkyně ze Seiny. Obraz neklidné a tísnivé doby hospodářské krize před nástupem fašismu. V hlavních rolích Šárka Vaculíková a Martin Finger.

Autor se v této hře inspiroval populárním fenoménem – maskou Neznámé ze Seiny. Věřilo se, že je posmrtnou maskou mladičké sebevražedkyně, která se utopila v Paříži koncem 19. století.

Všeobecně se mělo za to, že jde o posmrtnou masku mladičké dívky, která si vzala život skokem do řeky. Tělo děvčete bylo vystaveno v pařížské márnici v naději, že bude mrtvá identifikována. Její totožnost ale zůstala neznámá.

Líbezný úsměv

Pomocník v márnici, kterého dojala dívčina krása, prý sňal její posmrtnou masku. Uchvátil ho zvláštní, líbezný úsměv, o kterém se skoro nechce věřit, že ho do tváře děvčete vepsala smrt.

Odborníci z řad lékařů později upozorňovali, že obličej utopené by nemohl mít tak ostré rysy, jako má maska. Příběh Neznámé ze Seiny byl několikrát zpochybněný. Ale legenda už byla na světě a začala si žít vlastním životem. Hlavně ve francouzské a německé literatuře.


Účinkují: Šárka Vaculíková, Martin Finger, Dana Černá, Kamil Halbich, Radek Holub, Oldřich Vlach, Pavel Rímský
Dramaturgie: Renata Venclová
Překlad: Jiří Stach
Zvukový design: Michal Rataj
Mistr zvuku: Milan Křivohlavý
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2011

V roce 1931 vydala herečka a spisovatelka Hertha Pauli v Berliner Tageblattu povídku Neznámá ze Seiny. A vyzvala přítele Ödöna von Horvátha, aby podle ní napsal divadelní hru. Výsledkem bylo autonomní dílo, které s novelou nemá moc společného.

Horváth děj hry zasadil do 30. let 20. století. A poslal Neznámou na jedno maloměstské předměstí v předvečer loupežné vraždy. Dívka křivým svědectvím zachrání před vězením mladého muže Alberta, jeho lásku ale nezíská a nakonec končí život na dně řeky.

Čtěte také

Spustit audio
autor: ČRo Dvojka