Ödön von Horváth: Neznámá ze Seiny

7. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Neznámá ze Seiny; Maska o které se věřilo, že je posmrtnou maskou mladičké sebevražedkyně, která se utopila v Paříži koncem 19. století.

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hra, inspirovaná maskou neznámé sebevražedkyně ze Seiny, je obrazem tísnivé doby hospodářské krize před nástupem fašismu. Poslouchejte do soboty 14. prosince 2019.

Autor se inspiroval populárním fenoménem – maskou Neznámé ze Seiny. Věřilo se, že je posmrtnou maskou mladičké sebevražedkyně, která se utopila v Paříži koncem 19. století.

Všeobecně se mělo za to, že jde o posmrtnou masku mladičké dívky, která si vzala život skokem do řeky. Tělo děvčete bylo vystaveno v pařížské márnici v naději, že bude mrtvá identifikována. Její totožnost ale zůstala neznámá.

Líbezný úsměv

Pomocník v márnici, kterého dojala dívčina krása, prý sňal její posmrtnou masku. Uchvátil ho zvláštní, líbezný úsměv, o kterém se skoro nechce věřit, že ho do tváře děvčete vepsala smrt.

Odborníci z řad lékařů později upozorňovali, že obličej utopené by nemohl mít tak ostré rysy, jako má maska. Příběh Neznámé ze Seiny byl několikrát zpochybněný. Ale legenda už byla na světě a začala si žít vlastním životem. Hlavně ve francouzské a německé literatuře.

Ödön von Horváth (1901–1938) v roce 1919

V roce 1931 vydala herečka a spisovatelka Hertha Pauli v Berliner Tageblattu povídku Neznámá ze Seiny. A vyzvala přítele Ödöna von Horvátha, aby podle ní napsal divadelní hru. Výsledkem bylo autonomní dílo, které s novelou nemá moc společného.

Horváth děj hry zasadil do 30. let 20. století. A poslal Neznámou na jedno maloměstské předměstí v předvečer loupežné vraždy. Dívka křivým svědectvím zachrání před vězením mladého muže Alberta, jeho lásku ale nezíská a nakonec končí život na dně řeky.

Účinkují: Šárka Vaculíková, Martin Finger, Dana Černá, Kamil Halbich, Radek Holub, Oldřich Vlach, Pavel Rímský
Dramaturgie: Renata Venclová
Překlad: Jiří Stach
Zvukový design: Michal Rataj
Mistr zvuku: Milan Křivohlavý
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2011.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?