Smrt krásné Heleny. Nad smrtí mladé ženy dodnes visí velký otazník
Její smrt byla opředena tajemstvím od samého počátku. Čí rukou mladá žena zemřela, neobjasnily ani pitevní protokoly, ani výpovědi svědků. Mohla za svojí smrtí stát ona sama?
Bylo mrazivé úterní ráno 22. února 1927, když mladou paní ochromily křeče. Díky všímavosti její sousedky, jejíž manžel byl lékař, jí byla poskytnuta první pomoc v podobě morfinových a kofeinových injekcí. Bohužel marně.
Zpráva Ústavu pro soudní lékařství Univerzity Karlovy v Praze hovořila jasně: Chorobné změny na srdci, které však nebyly takového rozsahu, aby vysvětlily příčinu smrti osoby tak mladé a jinak zdravé. V útrobách mladé ženy ale byl nalezen strychnin. Tedy vražda, nebo sebevražda.
Příliš proč najednou
Policejní komisař doktor Josef Zajíček byl právem na pochybách i z dalších zjištěných okolností. Proč manžel zemřelé tolik spěchal na pohřeb své milované a proč tolik trval na kremaci?
A co teprve životní pojistka paní Heleny, navýšená na poměrně vysokou částku pouhé tři měsíce před její smrtí?
Pro důvodné podezření z vraždy a z pojistného podvodu byl zadržen manžel zemřelé. Hlavní přelíčení u Zemského trestního soudu v Praze se konalo ve dnech 23. až 30. září 1927. Hlavní podezřelý byl odsouzen k trestu smrti a k náhradě nákladů trestního řízení.
Po několika měsících ovšem zasedal odvolací soud. Byly nařízeny nové znalecké posudky, znovu se probíraly majetkové poměry a životní pojistky… Navíc se soudu přihlásila nová svědkyně... Mohlo být vše úplně jinak?
Související
-
Kulička. Temný případ smrti dítětě z jara roku 1925
Skutečný příběh z obce Padrť na Dobříšsku obsahuje tragickou smrt, velkou dávku beznaděje a překvapivý konec s úvahami o vině a trestu. Zpracováno podle dobových dokumentů.
-
Lékařem navzdory osudu. Toužil po medicínském objevu, ale injekci píchnout neuměl
K pacientům byl empatický a pro lékařskou vědu nadšený… Doktorský plášť si ale musel ukrást. Kam až může dojít touha po vědění? Falešný lékař unikal kriminalistům dva roky.
-
Dvacet korun za vraždu. Pomsta oklamané milenky!
Pomsta oklamané milenky! Ranou z revolveru zakončena známost z tanečních hodin! Podobných tragédií byly za první republiky plné noviny…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.