Od žáby ke žralokovi. Hydrobiolog Martin Čech řeší přemnožené sumce v Itálii a Portugalsku
Letošním nepřehlédnutelným tématem byl žralok. Ale my začneme žábou. Hydrobiolog Martin Čech totiž před vysíláním hledal v noci žábu. Tu dostala jeho dcera k svátku a žába z terária utekla. „Zachránili jsme ji. Tahle žába se krmí jako Otesánek. Dceři je deset a celé léto sledovala žáby v tůňkách.“ Profesně však řeší sumce, kteří se přemnožili v Portugalsku a Itálii. Jí Martin Čech ryby, nebo se na ně raději dívá? Která je jeho nejoblíbenější ryba?
„Velkým problémem v Portugalsku a Itálii je sumec. Pracuji na pětiletém projektu, který financuje Evropská komise. Zřejmě ho tam zavlekli rybáři ze střední Evropy nebo z Německa. A extrémně se mu tam daří. Fauna nabyla připravená na takového predátora. Pokud tam sumce chytíte, musíte ho zabít. Když ho pustíte zpět, můžete dostat pokutu až 2000 eur. Bohužel se ho tam moc nenaučili jíst.“
Žralok pozná, jak oběti tluče srdce
Největším predátorem je žralok. „Je to vrcholový predátor a člověk je pro něj kořist. Řada útoků se odehrála i jen v metr hluboké vodě.“ A co pověstná ploutev? „To vidíme spíše u žraloků, kteří dlouhodobě sledují kořist. Jsou schopni vyhledávat oběť podle toho, jak mu tluče srdce. Pozná tak i rybu zahrabanou do písku, nebo schovanou v korálovém útesu.“
Pro ryby představují problém rybožraví ptáci. „Teď se věnuji ledňáčkovi říčnímu. To je predátor malých rybiček. Má třeba tři partnerky čtyři kilometry od sebe, aby si vzájemně nezlikvidovaly hnízda. Ledňáček zkonzumuje v těch rybičkách až 60 procent váhy svého těla. Já bych při metabolismu ledňáčka musel denně sníst šedesátikilové prase.“
Související
-
„Když dávají Holky z porcelánu, přijde mi hromada esemesek.“ Dobrodruh Steve Lichtag o svém hraní
Fešák z filmu Holky v porcelánu, který láme jejich srdce. Producent, režisér, spisovatel a odborník na žraloky v něm vystupoval pod svým původním jménem Zdeněk.
-
Naši se mě ptali, jestli se míním živit chytáním vánočních kaprů, vzpomíná Jakub Vágner
S vášní pro ryby se asi narodil. Přesto se věnoval hudbě i sportu. Ryby zvítězily, i když rodina pro jeho rozhodnutí neměla zpočátku moc pochopení.
-
Kde hledat kořeny české vášně pro rybaření? Zamýšlí se rybář Karel Nikl
Proč ho uchvátila právě kaprařina? Jakou největší rybu za svůj dosavadní život chytil?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.