„Od Libora jsem dostala útes na Papui.“ Podvodní dokumentaristé Libor Špaček a Petra Doležalová u Jana Čenského

18. červenec 2021

Libor Špaček a Petra Doležalová jsou partneři. On je cestovatel, kameraman a instruktor potápění. Ona fotí a píše. I v zahraničí má úspěch jejich projekt Útěky do přírody.

„Petra o mě říká, že kdybych měl žábry, tak se už nevynořím. Svět pod vodou je úžasný,“ říká Libor, který Petru přivedl k potápění. „Dělala jsem s ním před lety rozhovor a zaujalo mě jeho povídání. Já jezdila hlavně na sever, ale nechala jsem se ukecat,“ říká Petra Doležalová.

potápění, potapěč, moře, oceán, korálový útes

Petra má na Papui dokonce svůj útes. „Dostala jsem ho od Libora k Vánocům. Potápěli jsme se tehdy v místech, která ještě nebyla objevená, neznal je ani tamní instruktor.“

Libor projel celý svět, ale nadchnul ho Pacifik, hlavně Melanésie, kde připravuje další projekt. „V Melanésii jsem byla první ženou, kterou pustili na krokodýlí iniciaci,“ dodává Petra. „Při ní si muži nechávají řezat do kůže ornamenty, které připomínají krokodýlí kůži.“

Dostali se do ohrožení života? Kdy je potápění nejkrásnější? Zhoršil se stav světových oceánů? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související