Steve Loveček Lichtag? Jak přišel ke svému jménu, prozradil Tereze Kostkové
Jako první se ponořil k velkému bílému žralokovi bez ochranné klece. Získal přes 80 cen, jeho filmy i jméno je tak známé po celém světě. Jak k němu přišel?
Původně se jmenoval Zdeněk Loveček. Ale když odešel do USA, nedokázali Američané jeho jméno vyslovit. „Skoro mě mrzí, že jsem si toho Zdeňka nenechal, ale netušil jsem, že se vrátím do Česka,“ svěřil se Tereze Kostkové v pořadu Blízká setkání na Dvojce.
Tak to tam napište
„Když jsem dostával americké občanství, tak se mě ptali, jestli si jméno chci nechat. Když mi úřednice řekla, že se jí líbí Steve, řekl jsem jí: Tak to tam napište. A Lichtag je jméno po mé první ženě,“ vysvětlil dobrodruh a filmař, který o blízkých setkání ví své.
Film o Stinglovi
Jako první se ponořil k velkému bílému žralokovi bez ochranné klece. O žralocích a podmořském světě točí filmy. Teď chystá nový o cestovateli Miroslavu Stinglovi. „Za rok mu bude devadesát. Má tolik vtipu, energie, nesmírně nás to všechny baví.“
Jak se angažuje v ochraně přírody? Jaké se chystá napsat knížky? Má adrenalinové sporty ráda i jeho žena?
Související
-
Motocyklový závodník, režisér, zahradník a harpunář... Jára Cimrman? Ne! Čech Steve Lichtag
Se žraloky se potápěl bez ochranné klece. Při natáčení 3D snímku o atolu Aldabra se musel utkat se somálskými piráty. A teď se potýká s Disneyem.
-
S naší planetou je to čím dál horší. Vlastně natáčíme historii, říkají filmaři podvodního světa
Maledivy, Mauricius, Svatá Lucie nebo Tahiti. Tam všude natáčeli dokumentaristi, cestovatelé a fotografové Petra Doležalová a Libor Špaček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.