Obézní pacient se musel nechat vyšetřit v zoo, protože se nevešel do CT

23. srpen 2018

Profesor Štěpán Svačina se specializuje na léčbu metabolických poruch a obezitologii. Proč podle něj stále tloustneme, když jsme stále více informovaní?

„Když jsem chodil na medicínu, měla cukrovku 2 % populace. Dnes je to 8–10 %. Lidé nakoupí jednou týdně plný kufr potravin, a málo se hýbou,“ říká profesor Štěpán Svačina. Vliv na nárůst počtu cukrovkářů mají podle něj živočišné tuky.

Štěpán Svačina

„Špekáček občas nevadí, ale není to zdravé jídlo. Roste počet pacientů, kteří váží víc než 200 kg. U nich mohou selhávat zobrazovací metody, sestry mají problém s nimi pohnout. Jeden pacient se musel nechat vyšetřit v zoo, protože se nevešel do CT.“

Po roce 1989 se kulatí hlavně muži do 40 let. „Dřív přišli domů ve čtyři, dnes pracují do večera, není čas na diety, ani na přemýšlení nad jídlem.“ Ženy zase často zajídají stres. „Obezita je u nich někdy spojena s depresí. Obézní muž bývá extrovert. Když mu řeknete, že by měl zhubnout, zkonzultuje to s kamarády v hospodě a chová se stejně.“

autoři: Martina Kociánová , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.