Obézní pacient se musel nechat vyšetřit v zoo, protože se nevešel do CT
Profesor Štěpán Svačina se specializuje na léčbu metabolických poruch a obezitologii. Proč podle něj stále tloustneme, když jsme stále více informovaní?
„Když jsem chodil na medicínu, měla cukrovku 2 % populace. Dnes je to 8–10 %. Lidé nakoupí jednou týdně plný kufr potravin, a málo se hýbou,“ říká profesor Štěpán Svačina. Vliv na nárůst počtu cukrovkářů mají podle něj živočišné tuky.
„Špekáček občas nevadí, ale není to zdravé jídlo. Roste počet pacientů, kteří váží víc než 200 kg. U nich mohou selhávat zobrazovací metody, sestry mají problém s nimi pohnout. Jeden pacient se musel nechat vyšetřit v zoo, protože se nevešel do CT.“
Po roce 1989 se kulatí hlavně muži do 40 let. „Dřív přišli domů ve čtyři, dnes pracují do večera, není čas na diety, ani na přemýšlení nad jídlem.“ Ženy zase často zajídají stres. „Obezita je u nich někdy spojena s depresí. Obézní muž bývá extrovert. Když mu řeknete, že by měl zhubnout, zkonzultuje to s kamarády v hospodě a chová se stejně.“
Související
-
Cukrovku si lze vypěstovat zvýšenou konzumací sladkého. Pravda, nebo lež?
Pandemie cukrovky! Mluví se o civilizační chorobě. Jenom po ČR chodí asi 200 000 lidí, kteří ani nevědí, že mají diabetes.
-
Nechcete dostat cukrovku? Pijte hodně kávy!
Diabetes a obezita je obehraná písnička. Přesto nemocných stále přibývá, protože se česká populace nehýbe a přejídají se prakticky všichni. Podle Štěpána Svačiny, n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.