O těchhle problémech s láskou ve středním a starším věku se moc nemluví
S psycholožkou Martou Boučkovou: „Dnes většinou prostřídáme několik vztahů. To dřív nebylo možné. A najednou se musíme vyrovnávat i s těmi minulými vztahy. Svými, ale i našeho partnera nebo partnerky. O tom se ale moc nemluví.“
„Mám za sebou dlouholetý vztah a těžký rozchod. Po delší době jsem se konečně zase zamilovala. Jsme teprve na začátku a všechno vypadá zalité sluncem. Ale znepokojuje mě, že přítel dost často mluví o své bývalce. Svůj šestiletý vztah ukončili před třemi měsíci,“ popisuje posluchačka.
„Zdá se mi, že na svou bývalou přítelkyni dost myslí. Mně trvalo víc než rok, než jsem se vzpamatovala z rozchodu. Nemohla jsem myslet na někoho jiného a bojím se toho, aby na tom můj současný přítel nebyl podobně. Přímo se ho ptát nechci a vlastně nevím, co mám dělat.“
1. problém: Nevyrovnání se s předchozím vztahem
Psycholožka Marta Boučková připouští, že podobný problém řeší ve své poradně poměrně často. „V ideálním případě, když člověk vztah ukončí, měl by setrvat sám se sebou, urovnat si myšlenky, trošičku se zregenerovat a pak navazovat další vztah. Bohužel člověk míní, život mění.“
Když jste ve vztahu, dáte do něj spoustu energie. A když skončí, musíte se zase naučit žít sami se sebou. Jenže každý vztah vás změní. Musíte zjistit, kdo vlastně jste. A v tu chvíli potřebujete čas sami pro sebe.
Jak dlouhá má být taková doba? „U dlouhodobých vztahů není rok žádná doba.“ Podle psycholožky si musíte uvědomit, že „díky tomu, jak žijeme a jak je doba zrychlená a volnomyšlenkářská, žijeme i několik životů za sebou.“
2. problém: Vztah se zadaným/zadanou
„Mám šestiletý vztah s ženatým mužem. Jsme oba důchodci. I když s manželkou už intimně nežije, nechce jí to prozradit a říká, že by se nikdy nerozvedl. A já jsem vlastně večer co večer sama, nemůžeme jet na společnou dovolenou, vídáme se sporadicky,“ svěřuje se jiná posluchačka.
I tenhle problém „uvíznutí ve vztahu“ považuje psycholožka Boučková za častý. „Daň za to, když sdílíte život s ženatým partnerem nebo vdanou partnerkou, je vždycky samota. Obávám se, že v tuto chvíli to pro vás k dobrému konci nejspíš nespěje. Nemám nic, čím bych vás mohla potěšit.“
3. problém: Žárlivost
„Má přítelkyně mi vyčítá, že se jí dostatečně nevěnuji. Žárlí i na mé kolegyně z práce. Žádné jiné problémy nemáme, ve všem si rozumíme. Ale toto mě velmi odrazuje. A dokonce přemýšlím, že náš vztah kvůli tomu ukončím. Je nějaká šance na zlepšení?“ ptá se další posluchač.
Zahrnovat láskou, anebo být vzácný?
„Viděla bych to na poměr 70:30 mezi zahrnováním a vzácností. Ale introvertnější partneři potřebují daleko víc prostoru sami pro sebe a žádnou velkou odezvu nedávají zpátky.“
„Žárlivost svým způsobem do vztahu patří,“ vysvětluje psycholožka. „Obecně platí pravidlo, že pokud se vedle vás objeví žárlivec, je to velmi nepříznivé pro budoucnost vztahu. Člověk by tu míru svého žárlení měl omezovat,“ radí psycholožka Boučková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.