Naši Ukrajinci. Z týdnů se staly měsíce. Dokuseriál o životě válečných uprchlíků v Česku
24. února 2022 zaútočilo Rusko na sousední Ukrajinu. Už před tím žilo v Česku hodně Ukrajinců. Od jara 2022 k nim přibyli lidé prchající před válkou. Seriál mapuje příběhy několika rodin, které tu našly dočasný azyl. Zázemí jim nabídli v Olešnici na Blanensku. Z týdnů se staly měsíce. Jak je Ukrajinci prožívali? A jak se jim pobyt v exilu snaží zpříjemnit místní lidé? Nakolik se dokázali začlenit do místní komunity? Touží se vrátit domů, nebo už se cítí být doma v Česku?
Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně v úterý po 18:00 na stanici Český rozhlas Dvojka nebo kdykoliv později na našem webu či v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Jak konflikt na Ukrajině vnímají mladí lidé, jeho žáci, vysvětluje historik Vojtěch Vlček
Proč se farnost Stará Bělá stala přirozeným centrem pomoci uprchlíkům z Ukrajiny? A proč ho zajímají osudy řádů, řeholních kongregací a jejich představitelů za totality?
-
Drbohlav: Zůstat, nebo jít domů? Stabilizačním faktorem je pro Ukrajince perspektiva jejich dětí
Zemí s nejvyšším počtem uprchlíků z Ukrajiny na jednoho obyvatele je dlouhodobě Česká republika. Co říkají o jejich integraci výzkumy? Budou se chtít jednou vrátit domů?
-
Dušan Drbohlav: Ukrajinci pracují v nekvalifikovaných profesích. Pomoci bychom mohli s češtinou
Situaci uprchlíků v naší zemi zatím zvládáme dobře, míní sociální geograf Dušan Drbohlav v pořadu Jak to vidí... Zlomový okamžik očekává na podzim. Moderuje Zita Senková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.