Nikolaj Alexandrovič Někrasov: Petrohradský lichvář. Sňatková komedie s Josefem Somrem a Libuší Šafránkovou

4. červen 2022

Ruský spisovatel Nikolaj Alexejevič Někrasov proslul zejména svými kriticko-společenskými díly. Ve své méně známé komedii Petrohradský lichvář, vypráví příběh o nápadníkovi, který byl nucen podvést lakomého lichváře, aby dostal svolení k sňatku s jeho dcerou.

Osoby a obsazení: Loskutov Potap Ivanovič, lichvář (Josef Somr), Líza, jeho dcera (Libuše Šafránková), Ivan Fjodorovič Nalimov, Lízin nápadník (Miroslav Masopust), Akulina Stěpanovna (Míla Myslíková), Krasnochvostov (Josef Kemr), neznámý pán (Petr Kostka), Rostomachov (Václav Postránecký), sluha Rostomachova (Radim Vašinka) a prolog (Pavlína Filipovská)
Připravila: Hana Duchová
Dramaturgie: Jiří Hubička
Překlad: Hana Budínová
Hudba: Jiří Váchal
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 1979

Kupujte na Radioteka.cz

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.