Nespokojenost zaháním koňakovou špičkou. Omeletky Haliny Pawlowské
Kde se v člověku bere nespokojenost? Jak s ní nakládat, jak se jí zbavit a jak s ní hlavně neotravovat spokojené okolí? Na to budou hledat odpověď dnešní Omeletky.
Dnešní díl Omeletek vychází ze sociologického průzkumu, na kterém spolupracovalo dvacet sedm psychologických poraden. Výsledky jsou děsivé. Většina z dotázaných totiž odpověděla, že je se svým životem nespokojena. A proč? Protože si ho představovali jinak.
Můžou za to rodiče
Nejhorší na jejich pocitu nespokojenosti je ale prý to, že vědí, že zklamali, zejména své rodiče. „Já jsem je zklamala hned několikrát. Nejdřív mámu, když mi začala růst prsa a začala jsem být neelegantní, protože to je výsada jen placatých dam. A pak tátu, když jsem nechtěla kandidovat na prezidenta,“ konstatuje Halina Pawlowská.
Proč jsme ale nespokojení i tehdy, když zdánlivě všechno máme? Možná na to přišel už dávno filozof Sokrates, když řekl: „Ten, kdo není spokojený s tím, co má, nebyl by spokojený ani s tím, co by chtěl.“
Štěstí je jen muška zlatá
S čím bývá nejčastěji nespokojená herečka Martina Hudečková? „Spokojenost mám postavenou jako absolutní životní cíl, kterému se snažím přiblížit. Štěstí je totiž, jak víme, jen muška zlatá. Ale spokojenost, to je stav mysli, kterého se snažím neustále dosáhnout. Zato nespokojená jsem nejčastěji sama se sebou a pak samozřejmě s okolím, které mi ubližuje.“
Zmáhá někdy nespokojenost další veselou herečku Janu Paulovou? „Většinou jsem nespokojená, když nemůžu být spokojená. Když jsou ale některé situace neřešitelné, řeším to různými zlepšovači nálady, třeba čokoládou.“
Okurkové ochlazení
„Často svoji nespokojenost zaháním nějakou lahůdkou, třeba koňakovou špičkou,“ přiznává Halina Pawlowská. „Při konzumaci se cítím báječně, spokojeně, poté ale přijde nespokojenost se svou slabou vůlí, s postavou a s úplně se vším mrtvým i živým.“
Proto vám dnes ještě prozradí recept na pokrm, který se hodí do úmorných veder, je lahodný, ale kalorií má hodně málo – okurkovou polévku.
V Omeletkách ještě zazní povídka posluchače, který si říká Stařec na chmelu, nazvaná All-in. Svoji povídku z knížky Jak blbá, tak široká přečte Halina Pawlowská. Svoje filmové tipy prozradí herec Václav Šanda.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
Ztráty jsou vždy bolestné. Lze v nich ale vidět i nálezy. Omeletky Haliny Pawlowské
Člověk by měl vždy počítat s tím, že něco ztratí. Nikdy by ale neměl ztratit naději, že něco najde… Ztráty a nálezy aneb Co život dal a vzal jsou tématem dnešních Omeletek.
-
Emoce, emoce, jsou z toho nemoce! Jak si navodit dobrou...
Teploty pod bodem mrazu a tuhou zimu podle psychologa líp zvládnete, pokud se budete usmívat. Je veselá mysl opravdu půl zdraví?
-
Štěstí trvá krátce, mám radši jeho brášky, radost a spokojenost, prozrazuje Kateřina Cajthamlová
Samotu člověk vyhledává. Osamělost je pocit, že mě všichni opustili a já zůstal sám, vysvětluje rozdíl psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka