Nenervuji se. Když nevím jednu otázku, budu vědět další, usmívá se Jiří Martínek alias Doktor Vševěd
Je známý z televizní vědomostní soutěže Na lovu, kde se utkává se soutěžícími. Co považuje za svoji výhodu? „Jsem schopen rychle přepínat mezi obory,“ myslí si historik. Je pravda, že jeho maminka pracovala v rozhlasu? Jak mu šlo učení ve škole? Kam a za čím rád cestuje? Podle jakého klíče vybírá osobnosti, které zpracovává do knih? Proč říká, že sepisuje nebožtíky? Je fotbalovým fanouškem? Poslechněte si v audiu.
Za výhodu považuje i to, že je flegmatik. „Nenervuji se. Když nevím jednu otázku, tak budu vědět další,“ krčí rameny. „Většinou dám ruce před sebe a uzavřu se. Nepovede se mi to vždycky. Někdy stačí blikající světlo nebo moc hezká soutěžící. Nejsem úplně imunní. “
Tzv. Lovci, kteří se utkávají ve vědomostech se soutěžícími, se setkávají jednou týdně a testují se navzájem. „Otázky si vymýšlíme a nacházíme si i chytáky. Úmyslně, protože každý máme svoji sílu jinde. Trénujeme i rychlost a bystrost,“ popisuje Jiří Martínek.
Rivalita ale mezi nimi není. Naopak. Kamarádí se a občas společně vyrazí i do hospody. „Jedno pivo na mě vliv nemá a kdysi jsem náhodně zjistil, že po třech jsem schopen i přednášet,“ směje se historik. „Samozřejmě, že na fakultě přednáším totálně střízlivý. A při televizním natáčení taky.“
Související
-
Úžasné životy: Filmový archivář a historik Karel Čáslavský podle Jana Rosáka
Jméno a tvář Karla Čáslavského je pro každého televizního diváka neodmyslitelné od legendárního soutěžního pořadu Videostop.
-
Nejsme velmoc, Češi jsou v dobrém obyčejní. Výjimečný je náš humor, tvrdí historik Michal Stehlík
Proč se historik Michal Stehlík považuje za naivního slávistu? „Říká se, že být slávistou je celoživotní masochismus a naivita,“ směje se v Blízkých setkáních na Dvojce.
-
Jak hodnotí výuku dějepisu u nás? Odpovídá historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu
Jak se z učitele stal odborníkem na dějiny 20. století? Co ještě nevíme o Pražském povstání a konci 2. světové války? A jak Jindřich Marek hodnotí výuku dějepisu u nás?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.