Nejsme velmoc, Češi jsou v dobrém obyčejní. Ale výjimečný je náš humor, tvrdí historik Michal Stehlík
Proč se historik Michal Stehlík považuje za naivního slávistu? „Říká se, že být slávistou je celoživotní masochismus a naivita,“ směje se v Blízkých setkáních. „Mám to po tatínkovi,“ svěřuje se v rozhovoru s Vasilem Fridrichem. Historik se věnuje nejen fotbalu, ale je i osminásobným tatínkem. Přesuny dětí a dovolené zvládá bez auta. Na Dvojce rozebral i českou národní povahu. „Všichni jsou proti nám. A když není nikdo proti nám, tak si ho vyrobíme,“ říká s nadsázkou.
„Nejsme velmoc, jsme v dobrém obyčejní,“ popisuje povahu Čechů historik Národního muzea Michal Stehlík. Který národní sebeklam má nejraději? „Mýtus o české výjimečnosti,“ připouští v rozhovoru na Dvojce. „V čem jsme neobyčejní, to je humor,“ dodává v Blízkých setkáních.
Domnívá se, že hrdiny potřebujeme, ale varuje před fenoménem mramorových slz. „Hrdinou se totiž může stát každý,“ vyjádřil se v rozhovoru s Vasilem Fridrichem.
Historik a otec osmi dětí
„Historie se neopakuje, ale rýmuje.“ Citát Marka Twaina považuje historik Michal Stehlík za své životní motto. Zarytý Slávista má rád fotbal i ochotnické divadlo a vychovává osm dětí.
V Blízkých setkáních prozradil, že spolu s kolegy připravuje výstavu o zpěváku Miro Žbirkovi, která proběhne na podzim v hlavní budově Národního muzea.
Optimista, i když ví, že historie se opakuje
Může být odborník, který ví, že události se opakují, optimistou? „Kdybych nebyl optimistou, osm dětí by nebylo na světě,“ odpovídá s nadsázkou.
Bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy všechny své schopnosti uplatnil při distanční výuce v době covidové pandemie. „Měli jsme jednotřídku,“ směje se při vzpomínce na domácí vzdělávání.
„Vymýšleli jsme týdenní projekty a děti je v neděli prezentovaly nám všem ostatním,“ vypráví historik, kterému v žilách koluje i krev pedagoga.
Související
-
V osmi letech jsem si řekl, že jednou napíšu knihu o Janu Žižkovi, vzpomíná historik Petr Čornej
Šestnáct let sbíral materiál pro svoji knihu Jan Žižka, život a doba husitského válečníka. „Bádání nespí a přichází stále s novými detaily,“ upřesňuje historik.
-
Host: historik Michal Stehlík
Jaké vybavení bychom v jeho kanceláři náměstka generálního ředitele Národního muzea nečekali? Co ho jako historika nenechává klidným? Ctí jeho osm potomků den otců?
-
Proč se kvůli němu musela měnit legislativa v Pákistánu? Odpovídá přírodovědec Petr Jan Juračka
Jaké kuriozity můžeme najít v jeho nové knize o evropských stromech? A proč se kvůli němu musela měnit legislativa v Pákistánu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.