Nemám čas umřít. Chci bojovat. To si říkala Ilona Mančíková, která si prošla rakovinou plic

8. listopad 2023

Diagnostikovali jí rakovinu plic. „Jako celoživotního nekuřáka mě diagnóza zaskočila. Netušila jsem, že se tato nemoc týká i nekuřáků,“ vzpomíná. Jak vznikla pacientská organizace Moje plíce? Komu a jak pomáhá? Co je tématem výzvy Nekašli na to? A jaké má rakovina plic typické příznaky?

Před operací zažívala velký strach. „Nejhorší bylo čekání na velkou biopsii, kdy lékaři určí rozsah nádoru. Pak nastala úleva, protože jsem věděla, že prognóza je velmi dobrá,“ vzpomíná.

Lékaři nemají rádi, když pacienti čerpají informace z internetu. „V panice sbíráte informace ze všech zdrojů. Víme ale, že dnes je potřeba si je ověřovat. Všem vzkazuji, užívejte internet s rozumem,“ apeluje Ilona Mančíková z občanského sdružení Moje plíce.

Psychika je v těchto případech velice důležitá. „Považuju se za optimistu, ale oba moji rodiče zemřeli na rakovinu. Pak jsem si ale řekla, že nemám čas na to, abych umřela a že chci bojovat.“

„Životní nadhled je důležitý. Lékaři umí nabídnout nové metody, ale to nejdůležitější je vůle se uzdravit. Vím, že jsem dostala druhou šanci,“ uzavirá Ilona Mančíková v Blízkých setkáních.

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.