Nemám čas umřít. Chci bojovat. To si říkala Ilona Mančíková, která si prošla rakovinou plic
Diagnostikovali jí rakovinu plic. „Jako celoživotního nekuřáka mě diagnóza zaskočila. Netušila jsem, že se tato nemoc týká i nekuřáků,“ vzpomíná. Jak vznikla pacientská organizace Moje plíce? Komu a jak pomáhá? Co je tématem výzvy Nekašli na to? A jaké má rakovina plic typické příznaky?
Před operací zažívala velký strach. „Nejhorší bylo čekání na velkou biopsii, kdy lékaři určí rozsah nádoru. Pak nastala úleva, protože jsem věděla, že prognóza je velmi dobrá,“ vzpomíná.
Lékaři nemají rádi, když pacienti čerpají informace z internetu. „V panice sbíráte informace ze všech zdrojů. Víme ale, že dnes je potřeba si je ověřovat. Všem vzkazuji, užívejte internet s rozumem,“ apeluje Ilona Mančíková z občanského sdružení Moje plíce.
Psychika je v těchto případech velice důležitá. „Považuju se za optimistu, ale oba moji rodiče zemřeli na rakovinu. Pak jsem si ale řekla, že nemám čas na to, abych umřela a že chci bojovat.“
„Životní nadhled je důležitý. Lékaři umí nabídnout nové metody, ale to nejdůležitější je vůle se uzdravit. Vím, že jsem dostala druhou šanci,“ uzavirá Ilona Mančíková v Blízkých setkáních.
Související
-
Rakovina plic: nová cílená léčba směřující přímo k nádorovým buňkám očima lékaře i pacienta
V pořadu Šárky Volemanové o medicíně, novinkách v léčbě a naději na život uslyšíte Jana Krejčího z Kliniky pneumologie FN Bulovka a jeho pacienta Františka Isáka.
-
Podle onkologa Jana Vydry se s nádorem dá žít. „S některým i hodně dlouho“
Rakovina je obávaná diagnóza. Přesto existují nové léčebné metody i objevy, které dávají naději. V Blízkých setkáních o nich mluvil specialista Jan Vydra.
-
Úžasné životy: onkolog Josef Koutecký podle Daniela Stacha
„Nepotřebovali jsme mnoho setkání, aby mě uhranul. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ním mohl bavit osobně,“ vzpomíná moderátor Daniel Stach na onkologa Josefa Kouteckého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.