Někomu nebe, někomu peklo. Tragický příběh Kounicových kolejí v Brně
Umělecký truhlář z Mnichova, který se stal katem. Syn hospodského z moravské Stínavy, jenž se vydal na duchovní dráhu kněze. Dva příběhy, které se protínají v kulisách brněnských Kounicových kolejí. Poslouchejte měsíc po odvysílání na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
V letech 1941 až 1945 stihla vraždící komanda SS popravit v Kounicových kolejích v Brně na osm set mužů a žen. Některé odhady však mluví o tom, že popravených, vlastně zavražděných, tu bylo okolo 1300.
Dva rozdílné osudy rozdělené válkou
Jeden muž, o kterém dnes v dokumentu bude řeč, se jmenoval Michael Kneissl. Velitel strážního praporu SS Bőhmen und Mähren. Druhý muž byl Adolf Tesař.
První měl rád uniformy a rovněž pocit moci nad druhými. Druhý, venkovský duchovní, hledal smysl života v pomoci bližnímu.
V čase nacistické okupace pochopil, že musí více než kdy jindy šířit naději a víru. Pochopil ale také, že za svou ohroženou zemi musí bojovat. A tak se vydal na cestu smrti. Na cestu, na níž ho čekali kati.
Související
-
Všichni zmizeli. Děsivý osud brněnské rodiny za protektorátu
Desetiletý Honzík měl dvě mámy, otce, babičku a nevlastního bratra Káju. Měli hodně divokou domácnost. Táta často pil, babička s macechou křičely...
-
Jaký byl život v protektorátu Čechy a Morava? Změnilo se všechno, říká historik
15. březen je den, kdy si připomínáme vojenskou okupaci Čech a Moravy, zřízení protektorátu Čechy a Morava a zánik druhé republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.