Někdo je starý ve 40, jiný recituje zpaměti ještě v 90, říká trenérka paměti Dana Steinová

6. duben 2018

Dana Steinová školí po světě lektory pro trénování paměti. Říká, že kdyby učitelé znali paměťové techniky, bylo by pro děti učení jednodušší. Sama vychovala šest dětí. Svůj život zasvětila seniorům, pro které dělá mozkový jogging.

Dokáže trenérka paměti vydolovat vlastní zasuté vzpomínky? „Rodiče byli státní správci na pozemku v bývalých Sudetech. Měli hodně zvířat, málo času. A mě hlídal starý vysloužilý německý voják, se kterým jsem si povídala německy už ve třech letech... To je dlouhodobá paměť epizodická. Ta je velice nespolehlivá. Máme tendenci si vzpomínky zkrášlovat. Když se vracíme do krajiny dětství, zjistíme, že ty kopce nejsou tak vysoké, jak jsme je měli ve vzpomínkách.“

Mozek stárne už od 25 let

Dana Steinová jezdí po světě a učí lektory paměti. „Trénink paměti je mladý obor, poprvé se o něm začalo mluvit kolem roku 1976. My jsme se k tomu dostali hodně pozdě a museli jsme těžce bojovat o uznání. Musíme lidi naučit, jak mozku servírovat informace, aby chtěl spolupracovat a dosahoval velkých výkonů s minimální námahou.“

„Lidé musí mít pocit, že je to zábavné, a snadno si pak zapamatují třeba sto českých panovníků. Stává se, že odejdou z domova a přemýšlí, jestli vypnuli žehličku nebo plyn. Je třeba to dělat vědomě a použít triky. Třeba si třikrát zopakovat ‚právě zamykám dveře‘.“ Steinová upozorňuje, že vývoj mozku je ukončen kolem 25 let, od té doby se jeho činnost zhoršuje.

Městký senior vs. venkovský senior

Dana Steinová je předsedkyní České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Dlouhá desetiletí se věnuje práci pro seniory. Už v roce 1983 iniciovala založení Klubu aktivního stáří. „Když jsem přišla na Národní výbor, řekli mi, že přece existují Kluby důchodců, tak co bych ještě chtěla, proč by měli investovat peníze.“

Dana Steinová

„Městští senioři mají více možností k aktivizaci, ale zase senioři na vesnici mají vytvořené silné vazby se sousedy, mohou mít domácí zvířata, jít na procházku do lesa, žít život, na jaký byli zvyklí. Lépe se orientují na důchod. Městští senioři, pokud si nestihli vytvořit žádné hobby, zjistí, že když uklidili všechny šuplíky, tak neví, jak čas vyplnit.“

Kdy se z člověka stává senior?

„Blíží se mi 70, ale nemám pocit, že jsem v seniorském věku. Pracuji naplno, vedu dvě neziskovky, mám celou řadu funkcí. Já ani nemám čas to stáří pozorovat. Myslím si, že mnoho lidí se cítí být v seniorském věku už ve 40, jsou unaveni životem. To je individuální. Já mám studenty, kterým je víc než 90. Nejstarší je 96 let, skládá básně, přednáší je z paměti.“

„Když jsem začala pracovat pro seniory, bylo mi přes 30. Vzpomínám na pana prof. Vladimíra Pacovského. Sekretářka mu hlásila, že přijde paní z Klubu aktivního stáří, tak očekával nějakou stařenku. A já jsem tam křepce nakročila ve věku 35 let. Pan profesor byl tak překvapen, že neměl dostatek argumentů k tomu, aby neotevřel Univerzitu třetího věku.“

Dana Steinová a Jiří Holoubek

Jak je úspěšný Kurz pro trenéry paměti? Jaké má Centrum zdravého stárnutí programy? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.