Nejstarší dochovaná mapa je vyrytá na mamutím klu. A našla se u nás. Expedice do světa map
Potřebu zakreslit krajinu kolem sebe, tak aby v ní nezabloudil, má člověk velmi dlouho. Nejstarší dochovaná mapka vznikla už 25 000 let před naším letopočtem. Je vyrytá na mamutím klu a zachycuje kopce, řeku a údolí. A byla nalezena v Pavlově na jižní Moravě. Mapy za pomoci poměrně solidních technik uměli vytvářet už staří Babyloňané. Jak se dnes mapy tvoří a jaký je rozdíl mezi leteckými, říčními a námořními mapami? Jak vznikají mapy turistické? Ví kartograf Jan D. Bláha.
Dnes s vytvářením map pomáhají moderní technologie, i když jak v Expedici připomíná geograf a kartograf Jan D. Bláha, klasické techniky v terénu se částečně používají stále. Současní tvůrci map se ovšem zabývají především vytvářením tematických map. Terén už je totiž zpracován poměrně detailně.
Pro školáky je lepší tradiční papírová mapa
Úkolem současných kartografů je proto vytvářet mapy pro konkrétní úkoly, jako je třeba turistika, doprava, katastr a také třeba vzdělávání. Právě školní mapy a atlasy jsou tím, co podle kartografů bude i do budoucna odolávat digitalizaci, která poslední dobou svět map opanovala. K tomu, aby se děti naučily používat mapu a orientovat se v ní, je prostě lepší tradiční papírová forma, řekl nám Jan D. Bláha.
Ke specializovaným mapám, patří například mapy letecké, které zachycují například oblasti, přes které se létat nesmí, nebo jen ve zvláštním režimu. Jak se používají, nám vysvětlil sportovní pilot. A jaké mapy se používají v říční dopravě, jsme se ptali na Státním plavebním úřadě.
Související
-
Hanzelka a Zikmund. Jak se cestovalo v době, kdy byla mapa luxusem
Že tihle pánové procestovali celý svět, ví každý. Ne každý už ale ví, jak se například orientovali, když cestovali v době, kdy i obyčejná mapa byla luxusem.
-
Unikátní historické mapy v české sbírce
Afrika jako žena na krokodýlovi. A Čechy mezi Váhem a Dunajem. Podívejte se na mapy staré až 900 let.
-
Nejlepší gravitační mapa Země
Nejprve si ji lidé představovali jako placku. Potom jako kouli. Dnes víme, že ani kulatá není. Protože je na obou pólech zploštělá. Jaký tvar tedy má planeta Země? ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.