Nápadné léčivky divizny
Ve volné přírodě se setkáváme s více odrůdami nápadných vysokých žlutých štíhlých keřovitých bylin.
Jde o různé divizny: nejčastější je divizna sápovitá (Verbascum phlomoides), d. černá (V. thapsus) i jiné. Různé druhy se navzájem jak v přírodě, tak v zahradách, obtížně odlišují, protože se velmi snadno samovolně kříží a jejich meziformy neurčíme. Důležité je zachování jejich léčivosti ve všech formách.
Léčivost divizen
To je společným znakem, dobrou vlastností všech klonů a tvarů. V přírodě dorůstá do výšky 1 až 1,5 metru. Roste od konce června do pozdního září druhého roku. V prvním roce naroste přízemní trs listů nápadně světlozelených, ochmýřených. Až ve druhém roce vyrůstá onen vysoký žlutý stvolový keř, na něm hojnost žlutých, až čtyřcentimetrových květů v několika patrech. Jednotlivě se sbírají jen květy, buď hned se využijí na léčivý olej s antibakteriálními účinky proti zánětům v krku a v dýchacích cestách, mandlích, ve sliznicích žaludku a střev, čistí také ledviny od přebytečné kyseliny močové, uklidňuje i nervovou soustavu.
Využívaly se hojně také k barvení látek a vlny na barvu žlutou až po hnědé odstíny.
Divizny v přírodě
Pochází z jižní Evropy, odtud byly rozšířeny po celém kontinentu. Mají také různé lidové nebo domácí názvy: např. babí knot, čarodějnická hůl, svíce královská, Petrův kůl a další. K růstu potřebuje hodně slunce, teplou polohu a suchou půdu. Ve druhém roce se rozptyluje hojnost lehkých semínek do okolní krajiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.