Na půlnoční jsme chodili s lucernou. Vánoce jak od Lady, vzpomíná Ježíškovo vnouče Jan Čenský

29. listopad 2019

Do Sanatoria Topas v Seči přijel Jan Čenský jako dárek Ježíškových vnoučat. Právě tady si ho totiž přáli. Jak zavzpomínal, jeho prarodiče mu na Vánoce vytvořili krásnou atmosféru.

„O Vánocích jsme chodili z Pastvin do Klášterce podél přehrady na půlnoční. S lucernou. Bylo to jak na obrázcích od Josefa Lady. Dokonce jsem tam jednou hrál na varhany,“ vzpomínal Jan Čenský v sále Sanatoria Topas.

Na Seči jsem závodil v surfování

Přijel sem na žádost klientů jako Ježíškovo vnouče. „Už loni jsem byl takový dáreček. Ale v Hodoníně,“ vtipkuje. Seč zná dobře. Díky sečské přehradě, kde se surfuje. „Já jsem jeden čas jezdil na prkně i závodně. Ale na Seč nerad vzpomínám. Prasknul mi tu klacek, stěžeň od windsurfu. Byla to výroba samodomo.“

Už by mi nevadilo být dědeček

A jak se cítí jako vnouče? „Dnes už jsem se dostal do stavu, kdy by mi ani nevadilo označení děda, dědeček. Ale já mám jediné dítě, rozmazlené a lenivé. Nechce dělat žádné pohyby. Takže dědeček nejsem. někdo mi dokonce řekl, že si ty vnoučata budu muset udělat sám.“

Jakou báseň seniorům zarecitoval? Kdo byl jeho moderátorský guru? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.