Na půlnoční jsme chodili s lucernou. Vánoce jak od Lady, vzpomíná Ježíškovo vnouče Jan Čenský
Do Sanatoria Topas v Seči přijel Jan Čenský jako dárek Ježíškových vnoučat. Právě tady si ho totiž přáli. Jak zavzpomínal, jeho prarodiče mu na Vánoce vytvořili krásnou atmosféru.
„O Vánocích jsme chodili z Pastvin do Klášterce podél přehrady na půlnoční. S lucernou. Bylo to jak na obrázcích od Josefa Lady. Dokonce jsem tam jednou hrál na varhany,“ vzpomínal Jan Čenský v sále Sanatoria Topas.
Na Seči jsem závodil v surfování
Přijel sem na žádost klientů jako Ježíškovo vnouče. „Už loni jsem byl takový dáreček. Ale v Hodoníně,“ vtipkuje. Seč zná dobře. Díky sečské přehradě, kde se surfuje. „Já jsem jeden čas jezdil na prkně i závodně. Ale na Seč nerad vzpomínám. Prasknul mi tu klacek, stěžeň od windsurfu. Byla to výroba samodomo.“
Už by mi nevadilo být dědeček
A jak se cítí jako vnouče? „Dnes už jsem se dostal do stavu, kdy by mi ani nevadilo označení děda, dědeček. Ale já mám jediné dítě, rozmazlené a lenivé. Nechce dělat žádné pohyby. Takže dědeček nejsem. někdo mi dokonce řekl, že si ty vnoučata budu muset udělat sám.“
Jakou báseň seniorům zarecitoval? Kdo byl jeho moderátorský guru? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
My dva a čas
Jan Čenský si zve dvojice, které spolu prožily kus života. Ať už jako partneři, kolegové či přátelé.
-
Jan Čenský slyší na jméno Princ
Jako seriálový primář zbožňuje operace. Kdyby si herec Jan Čenský mohl znovu vybrat povolání, stal by se genetikem. Jak prožíval sedm let v černém divadle Ta Fantastika?
-
Jan Čenský hrál samé prince. Mnohem raději má ale role padouchů
Režiséři si ho dřív vybírali hlavně do rolí krásných princů. Dnes svůj vzhled „prodává“ v seriálové roli primáře Suchého, při které se dokonce naučil šít rány. Na vepřovém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.